Grudzień 2016

Cykl wykładów ogólnouczelnianych dla studentów II stopnia

W dniu 13.12.16 dużym zainteresowaniem 150 studentów cieszył się wykład pt: Jak rozpracować rekrutera na rozmowie rekrutacyjnej?, prowadzony przez doradcę ds. przedsiębiorczości z Biura Karier, panią Kingę Kaczmarczyk. Wykład był także doskonałą okazją, aby zachęcić studentów do skorzystania z profesjonalnych usług doradczych świadczonych przez nasze BK w ramach projektu pt: Kompleksowy program rozwoju jakości usług oferowanych przez Biuro Karier Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (okres realizacji projektu: 01.09.2016 r. - 30.09.2019 r.).

Cykl wykładów ogólnouczelnianych dla studentów II stopnia

Roman Gornowicz odznaczony Kordelasem Leśnika Polskiego

"Kordelas Leśnika Polskiego to obecnie najwyższe wyróżnienie w leśnej branży. Nawiązuje do honorowej i paradnej broni noszonej przez leśników w okresie II RP. Od 1930 roku był to stały element umundurowania leśnika, a jego rękojeści drewniane, żelazne i srebrne świadczyły o randze i zajmowanym stanowisku. Kordelas jako wyróżnienie przyznawany jest od 1996 roku. Mogą otrzymywać go zarówno sami leśnicy, jak i osoby spoza tego środowiska, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju Lasów Państwowych.

Wyjątkowa choinka Wydziału Technologii Drewna

Zadaniem konkursowym było własnoręczne wykonanie ozdoby choinkowej, związanej tematycznie z kierunkami studiów prowadzonymi na Wydziale: Technologii drewna, Projektowania mebli i Inżynierii biotworzyw.

Ozdoby mogły być więc wykonane z różnych materiałów (od drewna, przez tworzywa drewnopochodne, papier, korek po inne materiały lignocelulozowe) oraz posiadać różnorodną formę. Wpłynęło blisko 30 zgłoszeń, przy czym dużą cześć z nich stanowiły komplety ozdób.

Profesor Grzegorz Skrzypczak w blasku szabel oficerskich

Wśród laureatów tegorocznego konkursu,  w kategorii Zasłużony Promotor Agroprzedsiębiorca 2016  znalazł się prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak, były rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W uzasadnieniu przyznania tego zaszczytnego tytułu napisano – „Profesor Skrzypczak ma duży osobisty wkład zarówno w rozwój studiów rolniczych, jak i szerzej – w rozwój życia gospodarczego i kulturalnego środowisk wiejskich na terenie Wielkopolski”.

Profesor Katarzyna Czaczyk ponownie przewodniczącą Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów

Absolwentka Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jest autorem pond 100 oryginalnych publikacji, wypromowała 4 doktorantów i kierowała 6 projektami badawczymi. Główne zainteresowania mikrobiologiczne prof.

Nagroda Prezesa Polskiej Akademii Nauk

Profesor K.W. Nowak prestiżową nagrodę otrzymał podczas uroczystego Zgromadzenia Ogólnego Akademii, w dniu 1 grudnia br., za „zainicjowanie nowoczesnych badań nad hormonalną regulacją endokrynnej funkcji trzustki w kontekście magazynowania energii w tkankach i genezy chorób zespołu metabolicznego” oraz za aktywną działalność upowszechniającą naukę.

Nagroda jest także uznaniem dla profesora za stworzenie liczącej się w świecie grupy badawczej, w skład której wchodzą młodzi naukowcy.

Profesor Henryk Jeleń powiększył grono korporacji uczonych

Prof. Henryk Jeleń jest absolwentem Wydziału Technologii Żywności Akademii Rolniczej w Poznaniu. Początkowo zaintere- sowania naukowe młodego naukowca koncentrowały się głównie na drugorzędowych metabolitach grzybów. Obecnie zajmuje się chemią żywności, w szczególności chemią i analityką związków lotnych i zapachowych.

Od 2014 roku kieruje Zakładem Chemii Żywności i Analizy Instrumentalnej w Instytucie Technologii Żywności pochodzenia Roślinnego.

Pokoleniowa zmiana w Poznańskim Oddziale PolskiegoTowarzystwa Genetycznego

Podczas ubiegłotygodniowego (28.11.br.) Walnego Zgromadzenia PTG wybrano nowe władze Zarządu Towarzystwa na kadencję 2017-2020. Członkiem Zarządu została również przedstawicielka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr inż. Janetta Niemann z Katedry Genetyki i Hodowli Roślin (Wydział Rolnictwa i Bioinżynierii).

Prof. zw. dr hab. Jerzy Wiśniewski odznaczony Medalem im. Michała Oczapowskiego

Michał Oczapowski żył w latach 1788 -1854, był profesorem Uniwersytetu w Wilnie, a następnie organizatorem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie pod Warszawą. Stworzył podwaliny nauki rolniczej w Polsce. Studiował w Niemczech, Austrii, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Zdobytą wiedzę wykorzystał w kształceniu studentów oraz organizowaniu nowoczesnego rolnictwa. Opublikował wiele prac z tego zakresu.