SZCZEGÓŁOWE ZASADY PUNKTACJI

1. Przy kwalifikacji kandydatów na wszystkie kierunki studiów stosuje się skalę punktową w przedziale 0 – 100.
  2. Minimalna liczba punktów, uprawniająca do kwalifikacji kandydata na studia stacjonarne, wynosi 30 punktów.
  3. Dla kandydatów zdających egzamin maturalny wg aktualnie obowiązujących przepisów, łączną punktację stanowi suma:
  • wyniku egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu kierunkowego, przeliczonego według zasady:
    • poziom podstawowy 1% = 0,6 punktu,
    • poziom rozszerzony 1% = 0,8 punktu;
  • wyniku z części pisemnej egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym (wynik lepszy) przeliczonego według zasady: 1% = 0,1 punktu,
  • wyniku z części pisemnej obowiązkowego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym (wynik lepszy) przeliczonego według zasady: 1% = 0,1 punktu.
  1. Dla kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny w latach 2005-2007  lub „nową maturę” w 2002 roku, łączną punktację stanowi suma:
  • wyniku egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu kierunkowego przeliczonego według zasady poziom podstawowy 1% = 0,6 punktu i poziom rozszerzony 1% = 0,2 punktu,
  • wyniku z części pisemnej z języka polskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym (wynik lepszy) przeliczonego według zasady: 1% = 0,1 punktu,
  1. Dla kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny do roku 2004 („stara matura”) łączną punktację stanowi suma:
  • wyniku egzaminu maturalnego pisemnego i ustnego z wybranego przedmiotu kierunkowego, przeliczonego według zasady:
  • Ocena 2.0 - 5 punktów
  • Ocena 3.0 - 10 punktów
  • Ocena 4.0 - 25 punktów
  • Ocena 5.0 - 35 punktów
  • Ocena 6.0 - 40 punktów

• wyniku egzaminu maturalnego z języka polskiego, części pisemnej lub ustnej (ocena lepsza), przeliczonego według zasady:
    • Ocena 2.0 - 2 punkty
    • Ocena 3.0 - 4 punkty
    • Ocena 4.0 - 6 punktów
    • Ocena 5.0 - 8 punktów
    • Ocena 6.0 -10 punktów

• wyniku egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego, części pisemnej lub ustnej (ocena lepsza), albo ocena uzyskana na świadectwie ukończenia szkoły średniej (jeśli kandydat nie zdawał języka obcego), przeliczonego według zasady:
    • Ocena 2.0 - 2 punkty
    • Ocena 3.0 - 4 punkty
    • Ocena 4.0 - 6 punktów
    • Ocena 5.0 - 8 punktów
    • Ocena 6.0 -10 punktów

1. Dla kandydatów na Weterynarię, na którą obowiązują dwa przedmioty kierunkowe (biologia i chemia), punkty będą przeliczane zgodnie z zasadami opisanymi wcześniej, oddzielnie dla każdego

z tych przedmiotów. Do łącznej punktacji wlicza się po połowie punktów z każdego przedmiotu.

.      7. W przypadku świadectwa dojrzałości uzyskanego za granicą, decyzję o sposobie przeliczania punktów podejmuje Prorektor ds. Studiów

Szczegółowe zasady punktacji za wyniki egzaminu maturalnego (egzaminu dojrzałości) stosowane przy kwalifikacji kandydatów na stacjonarne i niestacjonarne studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie rozpoczynające się w roku akademickim 2020/2021 określa:

Zarządzenie nr 36/2021 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z dnia 29 marca 2021 r. w sprawie szczegółowych zasad punktacji za wyniki egzaminu maturalnego (egzaminu dojrzałości) stosowanych przy kwalifikacji kandydatów na stacjonarne i niestacjonarne studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie rozpoczynające się w roku akademickim 2021/2022

Skorzystaj z naszego kalkulatora punktów wybierając rodzaj matury oraz wpisując uzyskane wyniki z egzaminu dojrzałości zgodnie z zasadami rekrutacji.