Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility FINAŁ XX OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O ŻYWNOŚCI | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

FINAŁ XX OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O ŻYWNOŚCI

16 marca br. odbył się finał jubileuszowej XX Olimpiady Wiedzy o Żywności. Gospodarzem wydarzenia był Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

W tegorocznej edycji Olimpiady, która ma na celu podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego oraz pobudzenie i rozwijanie zainteresowań problemami produkcji żywności, uczestniczyło prawie 900 uczniów z 44 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Do finału zakwalifikowało się 45 uczestników z 24 szkół.

Zwyciężczynią XX Olimpiady Wiedzy o Żywności została Alina Marciniak z Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wlk. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Michalska z Zespołu Szkół nr 3 w Rypinie, a trzecie Aleksandra Swarbuła z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim. Organizatorami Olimpiady są Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. dr hab. Jan Pikul, Rektor UPP, prof. dr hab. Jan Michniewicz, prof. dr hab. Zbigniew Czarnecki. Komitet Główny Olimpiady ma siedzibę w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu.

„Dwadzieścia lat, a może mniej, nie miałem prawie nic” tymi słowami piosenki wspominał początki organizacji Olimpiady Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Jan Pikul, który od samego początku zaangażowany jest w organizację tego przedsięwzięcia. „Przez te lata widać duży postęp, jeżeli chodzi o przygotowanie uczniów biorących udział w Olimpiadzie. A o randze konkursu, organizowanego początkowo pod nazwą Olimpiada wiedzy o produkcji żywności, może świadczyć fakt, że niemal wszystkie uczelnie o profilu przyrodniczym w Polsce przyjmują jej laureatów bez postępowania kwalifikacyjnego.”- podsumowywał Rektor UPP. Przez 20 lat w Olimpiadzie udział wzięło 31 500 uczniów, a do etapu finałowego doszło 1170.

Kolejna 21. edycja Olimpiady odbędzie się w roku szczególnym dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jako że w roku 2019 będziemy obchodzić stulecie akademickich studiów rolniczo-leśnych.

Serdecznie gratulujemy laureatom olimpiady oraz nauczycielom, którzy włożyli ogrom pracy w przygotowanie uczniów do udziału w konkursie.

Rzecznik prasowy UPP