Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2017 dla Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

W dniach 23-24 października 2017 r. odbyło się II Forum Inteligentnego Rozwoju. Miejscem obrad była G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego województwa podkarpackiego w Jasionce,  k. Rzeszowa.  Forum Inteligentnego Rozwoju to innowacyjna płaszczyzna styku trzech kluczowych filarów polskiej perspektywy inteligentnych specjalizacji: biznesu, samorządu i nauki. Wydarzenie skupia liderów rozwoju i inwestycji, którzy nadają kierunek polskiej innowacyjnej gospodarce i jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Podczas uroczystego otwarcia z udziałem władz województwa,  m.in.  marszałka Władysława Ortyla, odczytano adresy Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła oraz prof. Jerzego Buzka, który systemem video połączył się z obrad Parlamentu Europejskiego w Strassburgu. Autorzy adresów podkreślili, jak istotne  w dzisiejszych czasach  jest wykorzystanie wyników badań naukowych w praktyce. Szczególnie podkreślono bardzo ważną  współpracę biznesu, nauki i samorządów. Prof. Buzek dodatkowo zauważył, że nasz kraj zbyt mało opracowań publikuje na szeroko dostępnych platformach.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się sesja dotycząca szkolnictwa pt. „Nowa strategia dla nauki i szkolnictwa wyższego”, podczas której prof. dr hab. Aleksander Bobko, Senator RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawił założenia Konstytucji dla Nauki 2.0.

Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia obrad była uroczysta Gala Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017, na której  laureatom wręczono pamiątkowe wyróżnienia. Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju jest ogólnopolskim wyróżnieniem doceniającym samorządy, podległe im spółki oraz przedsiębiorstwa, które przez swoje nowatorskie inwestycje i rozwiązania przykładają się do zrównoważonego rozwoju. Drugą grupą laureatów są uczelnie, jednostki naukowe, ośrodki, instytucje i przedsiębiorstwa realizujące innowacyjne projekty. Wszystkie te podmioty charakteryzuje nowatorskość, zaangażowanie w działania oraz rozwój działalności.

Wyróżnienia przyznano w czterech działach: za osiągnięcia nauki, budownictwa mieszkaniowego, oraz innowacyjności i realizacji projektów. W części dotyczącej badań naukowych wśród 12 laureatów wyróżniono  Katedrę Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju    w  kategorii Szkolnictwo wyższe i nauka przyznano Katedrze Biochemii i Biotechnologii UPP za projekty pn.: „Opracowanie innowacyjnej technologii wykorzystania tkanek transgenicznych świń dla celów biomedycznych” oraz „Opracowanie technologii pozyskiwania kannabinoidów z konopi o niskiej zawartości THG jako środków wspomagających leczenie pacjentów onkologicznych”, których liderem jest  Katedra.  Nagrodę wręczono  prof. dr. hab. Ryszardowi  Słomskiemu, kierownikowi Katedry.

W tej grupie nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele uniwersytetów, politechnik  oraz instytutów, a nagrodę wręczała dr Alicja Adamczak - Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Wcześniej prof. Słomski wygłosił wykład pt. „Biotechnologia dla medycyny” w sesji „Zdrowe Społeczeństwo – bezpieczeństwo zdrowotne Polaków”.

Po wręczeniu wyróżnienia, prof. Ryszard Słomski podziękował Kapitule Nagrody i organizatorom merytorycznym za przyznanie nagrody; Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju za finansowanie projektów oraz ośrodkom współpracującym, tj. Instytutowi Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Instytutowi Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, Uniwersytetowi Medycznemu w Poznaniu, Instytutowi Zootechniki PIB w Balicach, Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, firmie PozLab oraz Laboratorium Genetyki Molekularnej.

Podczas Gali przyznano również 4 Nagrody Specjalne - dwie dla instytucji: Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA., a dwie indywidualnie Mateuszowi Morawieckiemu - wicepremierowi, ministrowi Rozwoju i Finansów oraz Angelice Jarosławskiej – koordynatorowi  programu POLSKA 3.0 – Narodowego Programu Rzeczypospolitej Polskiej.

Foto: archiwum organizatora Forum

Opr. rzecznik prasowy UPP

Dr Alicja Adamczak Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej wręcza prof. Słomskiemu wyróżnienie dla Katedry Biochemii i Biotechnologii.Prof. Ryszard Słomski dziękuje za uzyskanie Polskiej Nagrody Inteligentnego RozwojuSala Konferencyjna przed Galą Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017Prezentacja wyróżnionych projektów ONKOKAN i MEDPIG w ramach wykładu Biotechnologia dla medycyny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wśród Partnerów Merytorycznych II Forum Inteligentnego RozwojuPromocja projektów NCBiR realizowanych przez Katedrę Biochemii i Biotechnologii