Sukcesy poznańskich naukowców z udziałem UPP

W poznańskich laboratoriach opracowano metodę pozyskiwania z konopi środków wspomagających leczenie pacjentów ze schorzeniami nowotworowymi.

Projekt przez cztery lata prowadził nasz Uniwersytet we współpracy z licznymi partnerami, m.in. Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, Instytutem Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, PozLab.

Efektem projektu jest opracowanie innowacyjnej technologii pozyskiwania z konopi o niskiej zawartości substancji psychoaktywnych,  środków które wspomagają leczenie chorych na raka. Uzyskano także wyniki, które pokazują, iż zawarte w tej roślinie związki chemiczne – kannabinoidy mogą hamować, a nawet niszczyć  komórki nowotworowe.

Kierownik projektu – prof. dr hab. Ryszard Słomski, z Katedry Biochemii i Biotechnologii podkreśla potrzebę kontynuacji badań, ze względu na obiecujące wyniki silnych właściwości antynowotworowych całego szeregu związków pochodzących z konopi. Zanim jednak lek trafi na rynek, konieczne są wieloletnie analizy, badania kliniczne i obserwacyjne.

Naukowcom życzymy dalszych sukcesów, wsparcia finansowego oraz zadawalających efektów projektu.

Źródło: www.epoznan.pl