Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Sukcesy RGD Brody i RGD Swadzim na wystawach zwierząt hodowlanych | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Sukcesy RGD Brody i RGD Swadzim na wystawach zwierząt hodowlanych

Tak, jak co roku, rolnicze gospodarstwa doświadczalne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu hodowane przez siebie zwierzęta prezentują na Krajowej i na Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych.

W dniach 05.-07.05.2017 r. w Poznaniu odbyła się XXVIII Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Prezentowano 20 gatunków i 160 ras zwierząt. Tradycyjnie jednym z wystawców był Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Brody. RGD Brody prezentowało stawkę tryków i jarlic hodowlanych rasy owca wielkopolska. Wszystkie zwierzęta zostały uhonorowane złotymi medalami, a tryk rasy wielkopolskiej został wybrany wice czempionem wystawy. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu RGD Brody został również doceniony przez Krajowego Koordynatora Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt za cenny wkład w ochronę bioróżnorodności zwierząt gospodarskich oraz prezentowaną stawkę owiec rasy wielkopolskiej podczas Krajowej Wystawy Ras Rodzimych.

Zwierzęta prezentowało również RGD Swadzim. Zdobyte przez Gospodarstwo nagrody to: tytuł czempiona i wice czempiona za kozy rasy burskiej, vice czempiona za owcę rasy białogłowa mięsna, dwa złote medale za kozę rasy burskiej, trzy złote medale za maciorki owcy rasy białogłowa mięsna i trzy złote medale za owcę rasy fryzyjskiej.

Na XXIII KWZH, która odbyła się w dniach 3-4 czerwca 2017 r. w Sielinku Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Brody prezentowały stawkę tryków hodowlanych wlkp. i stawkę maciorek hodowlanych wlkp. Tryk wlkp. i maciorka wlkp. zostały wybrane czempionami Wystawy. RGD Brody owczarnia Bródki zostało uhonorowane Pucharem Starosty Nowotomyskiego oraz Pucharem Burmistrza Lwówka dla najlepszego hodowcy w kategorii owce. Oprócz owiec RGD Brody wystawiało jałówki hodowlane rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej. Gospodarstwo zostało wyróżnione Pucharem Dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauki o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr. hab. Piotra Ślósarza za wybitne osiągnięcia w hodowli bydła mlecznego rasy PHF z podziękowaniem za dotychczasową współpracę.

Zwierzęta hodowlane zaprezentowało także RGD Swadzim i zdobyło tytuł czempiona za maciorkę owcy rasy białogłowa mięsna, czempiona za maciorkę owcy rasy fryzyjskiej, czempiona za kozę rasy burskiej oraz puchar JM Rektora UPP w Poznaniu dla najlepszego hodowcy owiec z wielkopolski na XXIII RWZH Sielinko 2017 i puchar dyrektora ARiMR w Poznaniu dla najlepszego hodowcy z regionu wielkopolski.

tekst: techn. Gabriela Woźna (RGD Brody) i mgr inż. Piotr Buszczak (RGD Swadzim)

zdjęcia: Nikodem Woźny, Piotr Buszczak