Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wycena i aukcja tryków jak za dawnych lat bywało | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wycena i aukcja tryków jak za dawnych lat bywało

17.10.2017 r., na terenie Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego w Brodach, należącego do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyła się wycena i aukcja tryków rasy wielkopolskiej. 

Owce rasy wielkopolskiej związane są z Brodami od ponad pięćdziesięciu lat. Nazwy gospodarstwa w Brodach się zmieniały, a prace nad udoskonaleniem rasy wielkopolskiej były nieustannie prowadzone przez Katedrę Hodowli i Produkcji Owiec w Poznaniu pod kierownictwem profesora Zdzisława Śliwy. Jest to jedna z najliczniejszych ras zachowawczych owiec w Polsce. Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne w Brodach, które jest kolebką owcy wielkopolskiej, corocznie uczestniczy w wystawach krajowych i regionalnych zdobywając championaty. Zwierzęta są przygotowywane do udziału w wystawach przez głównego zootechnika panią Gabrielę Woźną.

 

Jagnięta – potomstwo wyjątkowych tryków, biorących udział w wystawach, mogłyby z powodzeniem gościć na stołach Wielkopolan, stanowiąc smaczną i korzystną dla zdrowia alternatywę dla wieprzowiny. Wzorem wielu państw europejskich, warto byłoby zainicjować nową, ciekawą tradycję spożywania tego znakomitego mięsa w okresie Świąt Wielkanocnych.

 

Gospodarstwo w Brodach dysponuje dużą ilością materiału hodowlanego, bardzo dobrze przygotowanego do sprzedaży. Do wyceny w tym roku przedstawiono 70 tryków. Komisja w składzie: prof. dr hab. Adam Gut – selekcjoner, prof. dr hab. Ryszard Steppa - selekcjoner z ramienia RZHOiK w Poznaniu, Mieczysław Piechocki, bardzo wysoko wyceniła tryki wielkopolskie. Na aukcję zjechało wielu hodowców, którzy w trakcie wyceny wybierali tryki do swoich stad. Po wycenie komisja, hodowcy oraz pracownicy wraz z dyrektorem mgr inż. Edwardem Warychem spotkali się przy biesiadnym stole. W pięknej jesiennej aurze dyskutowano o problemach związanych z owczarstwem w Polsce oraz poprawie efektywności produkcji owczarskiej. Po poczęstunku goście zwiedzili salę poświęconą pamięci profesora Zdzisława Śliwy i pełni wrażeń z zakupionymi trykami wyjechali z fermy w Bródkach.

 

Tekst: Gabriela Woźna
Zdjęcia: Nikodem Woźny

WYDZIAŁY