Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zacieśnia się współpraca z chińskimi uczelniami rolniczymi | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Zacieśnia się współpraca z chińskimi uczelniami rolniczymi

Z kolejną uczelnią  z Chińskiej Republiki Ludowej, o podobnym profilu kształcenia i badań naukowych, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zawarł  memorandum o  współpracy.

19 lipca przebywała w naszej uczelni pięcioosobowa delegacja profesorów z Henan Agricultural. University. Celem wizyty było nawiązanie kontaktów w zakresie utworzenia wspólnych programów badawczych, wymianę naukowców i studentów. Współpraca ma koncentrować się na badaniach i szkoleniach oraz innowacjach technologicznych w dziedzinie nauk przyrodniczych.

HAU to uczelnia z ponad 100 letnią historią z siedzibą w  Zhengzhan (w południowo-centralnej  części Chin, na południe od Żółtej Rzeki), administrowana przez prowincję Henan. Prowincja rolnicza, w której dominuje uprawa pszenicy (25 % krajowej produkcji) i kukurydzy (10%).

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest kolejnym ośrodkiem naukowym w świecie (po m.in. USA, Kanadzie, Australii, Japonii, W. Brytanii, Holandii), z którym ta chińska uczelnia rolnicza zamierza współpracować.

Porozumienie podpisali: JM Rektor prof. dr hab. Jan Pikul, a ze strony chińskiej prorektor Henan Agricultural University, prof. Tan Jinfaang.

W godzinach porannych, przed podpisaniem dokumentu, odbyły się rozmowy uściślające przyszłą współpracę  obu uczelni. W tej części pobytu naukowców z Chin prorektor ds. nauki współpracy z zagranicą, prof. Krzysztof  Szoszkiewicz zapoznał gości  ze strukturą organizacyjną i specyfiką prowadzonych badań naukowych. W spotkaniu uczestniczył również prof. Roman Hołubowicz.