Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Biotechnologia 2020. O co najczęściej pytamy? | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Biotechnologia 2020. O co najczęściej pytamy?

W końcu stycznia br. ukazała się książka pt. „Biotechnologia 2020. O co najczęściej pytamy?”. Publikacja powstała z inicjatywy Komisji Biotechnologii przy Oddziale PAN w Poznaniu. Redakcją zajęła się dr hab. Marlena Szalata z Katedry Biochemii i Biotechnologii naszej Uczelni oraz Instytutu Genetyki Człowieka PAN we współpracy z prof. dr hab. Ryszardem Słomskim z Instytutu Genetyki Człowieka PAN oraz prof. dr hab. Tomaszem Twardowskim z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.

 

W przygotowanie opracowania zaangażowali się  również inni pracownicy naszej Uczelni i jednocześnie członkowie Komisji Biotechnologii: prof. dr hab. Dorota Cieślak z Katedry Genetyki i  Podstaw  Hodowli Zwierząt, prof. UPP dr hab. Dorota Narożna oraz dr Tomasz Cłapa z Katedry Biochemii i Biotechnologii. W pracach uczestniczyli również dr Tomasz Kolanowski z Instytutu Genetyki Człowieka PAN, prof. AWF dr hab. Piotr Gronek z Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz pani Edyta Kwapich-Lenik pełniąca funkcję doradcy w firmie Adamed.

 

„Biotechnologia 2020. O co najczęściej pytamy?” została przekazana na naszą Uczelnię oraz do Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, Komisji Biotechnologii przy Oddziale PAN, Komitetu Biotechnologii PAN, Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN oraz do wydziałów Polskiej Akademii Nauk zajmujących się naukami przyrodniczymi i medycznymi jak również do członków Komisji do spraw Genetycznie Modyfikowanych Mikroorganizmów i Genetycznie Modyfikowanych Organizmów przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Recenzentem był prof. dr hab. Jarosław Olav Horbańczuk z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN w Jastrzębcu, który bardzo przychylnie ocenił pozycję. Podobnie wysokie oceny uzyskaliśmy od Głównego Inspektora Sanitarnego dr Marka Posobkiewicza.

 

Książka jest dostępna w sprzedaży w Księgarni Żak naszej Uczelni, trwa również dodruk ze względu na olbrzymie zainteresowanie.

 

„Biotechnologia 2020. O co najczęściej pytamy?” prezentuje historię biotechnologii od najstarszych zastosowań do najnowszych, włączając w to diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i przygotowywanie szczepionek przeciw COVID-19. Czytelnicy zapoznają się z najszybciej rozwijającymi się firmami biotechnologicznymi w kraju i na świecie, osiągnięciami polskiej biotechnologii, jak również udziałem poznańskich grup badawczych. Autorzy przedstawili również przepisy prawne polskie i unijne, jak również wprowadzili w zagadnienia związane z nowymi technikami edycji genomu, uprawami genetycznie modyfikowanych roślin oraz wykorzystaniem transgenicznych zwierząt głównie jako bioreaktorów do uzyskiwania leków. Nie pominięto również patentowania, biotechnologii zwierząt jak i prac związanych z komórkami macierzystymi, szczepionkami czy nowymi technikami terapeutycznymi.

 

Serdecznie zapraszamy do lektury

 

dr hab. Marlena Szalata, redaktor i autor
Katedra Biochemii i Biotechnologii

 

WYDZIAŁY