Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Międzynarodowe warsztaty gleboznawcze w ramach Projektu SYStem (ERASMUS+) | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Międzynarodowe warsztaty gleboznawcze w ramach Projektu SYStem (ERASMUS+)

W dniach 4–10 lipca w Słowenii miały miejsce warsztaty terenowe dla studentów w ramach projektu SYStem (SHARE YOUR SOILS). Jedną ze stron konsorcjum w tym międzynarodowym projekcie dydaktycznym jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

UPP reprezentowali opiekunowie/nauczyciele: dr inż. Bartłomiej Glina oraz dr Łukasz Mendyk (Katedra Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów), doktoranci: mgr inż. Tomasz Kaczmarek oraz mgr inż.  Oskar Tylman, a także studenci kierunków Rolnictwo: Rozalia Kędziora oraz Agri-food Economics and Trade: Emil Rusiniak. Ponadto w  wydarzeniu udział wzięli także studenci z Czech (Czech University of Life Sciences in Prague), Estonii (Estonian University of Life Sciences), Hiszpanii (University of Extremadura), Łotwy (Latvia University of Life Sciences and Technologies), Polski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Słowenii (University of Ljubljana) Węgier (University of Pècs) i Włoch (Universita Degli Studi Di Sassari).

Pierwszego dnia wydarzenia odbyła się seria wykładów wygłoszonych przez międzynarodową grupę ekspertów, którzy zapoznali studentów z zasadami klasyfikacji gleb według międzynarodowej systematyki gleb FAO-WRB. Zdobyta wiedza w kolejnych dniach warsztatów została wykorzystana w terenie, gdzie studenci pracowali w czterech międzynarodowych grupach. W trakcie trzy dniowej praktyki terenowej uczestnicy mieli okazję zapoznać się z charakterystyką pokrywy glebowej obszarów otaczających stolicę Słowenii, a także regionu Goriška Brda słynącego z uprawy wiśni i winorośli oraz wschodniej części Alp Julijskich (płaskowyż Pokljuka). Ostatniego dnia na Uniwersytecie w Lublanie odbyły się plenarne sesje podsumowujące, podczas których każda grupa zaprezentowała wyniki badań terenowych, które następnie zostały zweryfikowane przez międzynarodowe grono nauczycieli. Na zakończenie uczestnicy otrzymali stosowane certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu intensywnego w ramach projektu (3 ECTS).

Projekt SYStem (SHARE YOUR SOILS) finansowany jest ze środków programu ERASMUS+ (STRATEGIC PARTNERSHIPS 2019-1-PL01-KA203-065101).

Tekst: dr inż. Bartłomiej Glina, Katedra Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów
Redakcja: Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP