Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Uczniowie z Trzcianki odnieśli podwójne zwycięstwo w TRiLiadzie | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uczniowie z Trzcianki odnieśli podwójne zwycięstwo w TRiLiadzie

Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej po raz kolejny było organizatorem TRiLiady, czyli święta studentów kierunków studiów Ekoenergetyka, Informatyka stosowna oraz Inżynieria rolnicza prowadzonych na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ze względu na pandemiczne warunki tegoroczna edycja tego wydarzenia, które odbyło się 27 maja, przeprowadzona została w formie webinarium.

 

 

Co ciekawe taka formuła nie tylko nie zniechęciła uczestników, ale wręcz umożliwiła udział w tym wydarzeniu większej liczbie zaproszonych gości oraz uczestników  zainteresowanych wysłuchaniem interesujących wykładów. Ponadto z zaproszenia organizatorów do udziału TRiLiadzie skorzystali nie tylko studenci, ale również uczniowie szkół ponadpodstawowych.

 

„W ciągu 6 godzin trwania tego spotkania swoje wykłady przedstawili reprezentanci 23 firm z szeroko pojętej branży inżynierii rolniczej” – relacjonuje wydarzenie dr inż. Mirosław Czechlowski z Katedry Inżynierii Biosystemów. „Głównie w trakcie wykładów poruszano tematy związane z rolnictwem precyzyjnym, takie jak: zmienne dawkowanie środków produkcji (nasion, nawozów), teledetekcję satelitarną pozwalająca na monitorowanie stanu upraw, systemy monitorowania i prognozowania pogody oraz zagrożenia upraw szkodnikami i chorobami. Również osoby zainteresowane systemami telematycznymi pozwalającymi usprawnić zarządzanie i diagnozowanie parku znalazły w programie kilka ciekawych dla siebie wykładów” – dodaje naukowiec. Ciekawym uzupełnieniem były wykłady poświęcone oprogramowaniu wspomagającemu zarządzanie stadem bydła mlecznego oraz pozyskiwanie mleka. Zainteresowanie tematyką wykładów potwierdziła żywa dyskusja prowadzona na forum webinarium.

 

Dużą wytrwałością i uwagą musieli wykazać się członkowie zespołów biorących udział w konkursie o Cyfrowy Puchar TRiliady, ponieważ pytania zawarte w quizie dotyczyły większości z  prezentowanych wykładów. Tej wytrwałości zabrakło studentom, ponieważ najlepsze studenckie zespoły zajęły dopiero 4 i 5 miejsce, natomiast w konkursie zwyciężyły zespoły ze szkół ponadpodstawowych. I tak 3 miejsce zajęła drużyna reprezentująca Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Swarożynie (woj. Pomorskie). Natomiast dwa najwyższe miejsca na podium zajęły drużyny z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance (woj. Wielkopolskie). Zwycięskie drużyny zdobyły cenne nagrody wśród których znalazły się abonamenty na internetowe usługi zarzadzania produkcją polową, udostępniania danych pozyskiwanych ze zdjęć satelitarnych oraz sporządzania map zmiennego nawożenia, a także prenumeraty na tradycyjne i cyfrowe wydania czasopism rolniczych.

 

Jedną z zalet webinarium jest to, że całe wydarzenie mogło zostać zarejestrowane, a jego zapis jest obecnie udostępniony na YouTube’owym kanale Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (https://www.youtube.com/watch?v=Y_TN7OouGLI&t=20914s).

 

Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej

 

WYDZIAŁY