UPP w QS EECA UNIVERSITY RANKINGS 2022

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu znalazł się na 114. miejscu w najnowszym rankingu renomowanej brytyjskiej firmy Quacquarelli Symonds (QS) obejmującym 450 najlepszych uczelni z Europy Wschodniej i Azji Centralnej. Warto podkreślić, że nasz Uniwersytet poprawił swoje ubiegłoroczne notowanie o dziesięć pozycji.

Ranking QS Emerging Europe and Central Asia University Rankings 2022, jeden z najbardziej uznawanych regionalnych zestawień podmiotów szkolnictwa wyższego na świecie, został  skonstruowany z wykorzystaniem 10 wskaźników, które mają różną wagę: 1/ reputacja akademicka (30%), 2/ opinie pracodawców (20%), 3/ stosunek liczby wykładowców do liczby studentów (10%), 4/ produktywność badawcza naukowców na podstawie bazy Scopus (10%), 5/ międzynarodowe sieci naukowe (10%), 6/ Web impact – wskaźnik obecności uczelni w internecie (5%), 7/ stan kadry ze stopniem doktora (5%), 8/ wskaźnik cytowań (5%), 9/ umiędzynarodowienie kadry naukowej (2,5%), 10/ umiędzynarodowienie studentów (2,5%). Wśród polskich uczelni o profilu rolniczo-przyrodniczym w rankingu znalazły się jeszcze SGGW na pozycji 91 oraz UWM na miejscu 104. W zestawieniu polskich uniwersytetów UPP zajmuje w rankingu QS EECA 19 pozycję.

W opinii prof. dr. hab. Piotra Golińskiego, prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej UPP, cieszy fakt dostrzegania naszej uczelni na arenie międzynarodowej przez renomowaną firmę QS oraz awans w rankingu EECA z 124 pozycji w 2021 roku na 114 miejsce w roku 2022. „Dowodzi to także wiodącej roli Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w grupie uczelni przyrodniczych i rolniczych w Polsce oraz w regionie Europy Wschodniej i Azji Centralnej. Należy mieć nadzieję, że widoczność naszego Uniwersytetu w rankingach międzynarodowych przełoży się na uzyskanie wysokich kategorii w ramach ewaluacji jakości działalności naukowej dyscyplin wiodących UPP, której wyniki poznamy w bieżącym roku” – konkluduje prof. Goliński.

Lista rankingowa QS EECA University Rankings 2022 jest dostępna pod linkiem:

Rzeczniczka prasowa UPP