Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Światowy Dzień Żółwia 2021 - aktywność studentów Koła Naukowego Zootechników i Biologów | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Światowy Dzień Żółwia 2021 - aktywność studentów Koła Naukowego Zootechników i Biologów

Kwiecień i maj co roku są miesiącami wzmożonej pracy Koła Naukowego Zootechników i Biologów na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP. To okres wypełniony konferencjami naukowymi i wydarzeniami popularyzatorskimi. Przez szereg lat największymi z nich były Poznańskie Dni Zwierząt Egzotycznych odbywające się na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz obchody Światowego Dnia Żółwia organizowane we współpracy z Palmiarnią Poznańską. Niestety czasy pandemii uniemożliwiają organizację tradycyjnych spotkań, dlatego studenci postanowili przygotować materiały wideo. 

 

 

Już drugi rok z rzędu imprezy te nie mogą odbyć się w klasycznej formie – wystaw i prelekcji otwartych dla zwiedzających. Dlatego grupa studentów aktywnych w Kole Naukowym Zootechników i  Biologów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu korzystając z narzędzi online i mediów społecznościowych po raz kolejny wykazuje się inicjatywą przygotowania materiałów informacyjnych na organizowane przez Palmiarnię Poznańską obchody Światowego Dnia Żółwia, który przypada w najbliższą niedzielę – 23 maja.

 

W tegorocznej edycji tematem przewodnim jest problematyka gatunków inwazyjnych żółwi, których coraz więcej możemy spotkać w bezpośrednim otoczeniu, a nawet na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Najczęściej notowanym z nich jest żółw ozdobny w tym czerwonolicy, którego porzucone przez właścicieli lub zbiegłe z hodowli osobniki spotykano w Parku Sołackim, Ogrodzie Dendrologicznym, a także w wodach zarządzanych przez Zakład Doświadczalny Technologii Produkcji Pasz i Akwakultury UPP w Muchocinie. 

 

Już w najbliższy weekend na profilu facebook Palmiarni Poznańskiej https://www.facebook.com/events/534613634568192 pojawi się materiał filmowy przygotowany przez studentki kierunku Zootechnika: Katarzynę Hetmańczyk, Joannę Kowalską oraz Roksanę Wachowiak działające pod opieką doktorantki Pracowni Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury - Natalii Homskiej.

 

Będzie to niecodzienna okazja do zobaczenia wszystkich gatunków żółwi inwazyjnych występujących w Polsce tj. żółwia ozdobnego, malowanego, ostrogrzbietego i jaszczurowatego i porównania  ich charakterystyk z jedynym występującym naturalnie w kraju żółwiem błotnym. Wszystkie z wymienionych gatunków utrzymywane są w Pracowni Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury w celach dydaktycznych, co umożliwia studentom UPP nabywanie szerokiej wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania taksonami obcymi i inwazyjnymi w środowisku przyrodniczym Polski. 

 

Koło Naukowe Zootechników i Biologów
Redakcja: Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP

 

WYDZIAŁY