Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility ZKZL i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wspierają ochronę nietoperzy | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

ZKZL i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wspierają ochronę nietoperzy

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu wywiesił kilkadziesiąt schronień dla nietoperzy w okolicy poznańskich fortyfikacji. Dzięki tej inicjatywie te pożyteczne ssaki będą miały większą liczbę schronień przez cały rok.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych stara się pozytywnie wpływać na lokalna ekologię. Spółka od wielu lat likwiduje piece kaflowe w ramach walki ze smogiem. W ubiegłym roku  pracownicy ZKZL pracujący w terenie otrzymali rowery, którymi poruszają się zamiast samochodów. W tym roku spółka podjęła kolejne działania proekologiczne, mianowicie przystąpiła do standardu ochrony ptaków i nietoperzy, który został wprowadzony przez Urząd Miasta, a także, we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym, zamontował schronienia dla nietoperzy w sąsiedztwie poznańskich fortyfikacji.

Schrony dla nietoperzy powstały w ramach rocznego projektu „EKO-AKTYWNI”, którego partnerem był m.in. Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego głównym celem było poznanie i czynna ochrona: ptaków, nietoperzy, owadów. W czasie jego realizacji  odbywały się prelekcje edukacyjne prowadzone przez wykładowców akademickich. Po każdej prelekcji uczestnicy projektu mieli okazję czynnie zaangażować się w ochronę poznanych zwierząt, poprzez budowanie dla nich schronień. W efekcie warsztatów powstało łącznie 300 schronień (100 budek dla ptaków, 100 dla nietoperzy oraz 100 dla owadów).

W działaniach uczestniczyły dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i znajomymi. Wspólne działania pozwoliły na aktywizację osób w różnym wieku, a efektem finalnym stały się budki przygotowane i podpisane przez dzieci. Organizatorem projektu „EKO-AKTYWNI” była firma Aquanet, a projekt realizowany był przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „OTWARTE DRZWI”.

Po wykonaniu schronień dla nietoperzy Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i ZKZL przystąpiły do dalszej części projektu, czyli umieszczenia budek w okolicy poznańskich fortyfikacji, w których te ssaki licznie zimują. Pracownicy ZKZL razem ze studentami i członkami Sekcji Teriologicznej Koła Leśników UPP umieścili na drzewach budki, w miejscach przelotu nietoperzy z fortyfikacji, które mają służyć nietoperzom poza okresem ich hibernacji. Łącznie na terenie poznańskich fortyfikacji umieszczono kilkadziesiąt skrzynek dla nietoperzy.

Nietoperze to bardzo pożyteczne ssaki. Regulują one populacje owadów i często dzięki nim oszczędzamy miliony złotych, które wydalibyśmy na środki ochrony roślin. Ważną informacją dla ludzi jest fakt, że jeden nietoperz potrafi zjeść około 3000 komarów dziennie, a więc są to pożądani sąsiedzi. Cieszymy się bardzo, że wspólnie udało się zrealizować tę ważną inicjatywę dla tych pozytywnych dla środowiska stworzeń.

Mat. prasowe: Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych