Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Młodzi naukowcy z pięciu wydziałów UPP kolejnymi laureatami Konkursu MINIATURA 4 | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Młodzi naukowcy z pięciu wydziałów UPP kolejnymi laureatami Konkursu MINIATURA 4

Badania wpływu pól elektromagnetycznych stosowanych w komunikacji bezprzewodowej na wzrost i rozwój roślin zielnych, przeprowadzenie badań zmierzających do sprawdzenia czy wady wrodzone serca psów rasy Buldog mają podłoże genetyczne, ocena poziomu akumulacji pierwiastków ziem rzadkich w odniesieniu do krajobrazu miejskiego, staż naukowy w renomowanym Instytucie Biogeochemii im. Maxa Plancka w Jenie oraz wyjazd do laboratorium prof. Janusza Pawliszyna na Uniwersytecie Waterloo - światowego autorytetu w dziedzinie chemii analitycznej to kolejne projekty naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, które zostaną sfinansowane w ramach konkursu MINIATURA 4.

 

Ogłoszona została czwarta lista rankingowa działań zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursu MINIATURA 4, na której znalazło się kolejnych pięć projektów naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przypomnijmy, że dołączyli oni do grona sześciu już laureatów z pierwszych trzech list rankingowych konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

 

Dr Marek Czerwiński z Katedra Łąkarstwa i Krajobrazu Przyrodniczego, Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii – tytuł projektu: „Wpływ pól  Marek Czerwiński elektromagnetycznych stosowanych w komunikacji bezprzewodowej na wzrost i rozwój roślin zielnych”. Projekt będzie polegał na ekspozycji roślin zielnych na pola elektromagnetyczne stosowane w komunikacji bezprzewodowej. Badania zostaną przeprowadzone w gospodarstwie szkółkarskim należącym do Leśnego Zakładu Doświadczalnego UPP w Siemianicach. Eksperyment będzie prowadzony przez okres kilku miesięcy, od kiełkowania roślin do osiągnięcia przez nie fazy generatywnej. W tym czasie przewiduje się ocenę współczynnika rekrutacji siewek, pomiary intensywności fotosyntezy i transpiracji oraz pomiary cech morfologicznych badanych roślin. Cele projektu to poznanie reakcji roślin zielnych na antropogeniczne pola elektromagnetyczne oraz sprawdzenie, czy te reakcje są trwałe.

 

 

 

 

Dr Radosław Jagiełło z Katedry Hodowli Lasu Wydziału Leśnego i Technologii Drewna

– tytuł projektu: „Interakcja między Viscum album ssp. austriacum i Pinus sylvestris na tle deficytu wody opadowej w różnych skalach przestrzennych i czasowych”. W ramach  dr Radosław Jagiełło projektu zostanie zrealizowane działanie badawcze w formie stażu naukowego w renomowanej jednostce naukowej – Instytucie Biogeochemii im. Maxa Plancka w Jenie (Niemcy). Staż obejmie zapoznanie się z technikami diagnostycznymi i metodami eksperymentalnymi stosowanymi w badaniach nad ekofizjologią roślin drzewiastych. Nawiązana współpraca ma umożliwić w najbliższej przyszłości podjęcie wspólnych badań nad wpływem jemioły i stresogennych czynników towarzyszących na gatunek kluczowy w europejskiej gospodarce leśnej – sosnę zwyczajną (Pinus sylvestris L.). Jaka przyszłość ją czeka?  

 

 

 

 

Dr Adrian Janiszewski z Katedry Chorób Wewnętrznych i Diagnostyki Weterynaryjnej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach – tytuł Adrian Janiszewski projektu: „Poszukiwania wybranych markerów genetycznych związanych z predyspozycją psów rasy Buldog francuski do wrodzonego zwężenia zastawki tętnicy płucnej”. Zwężenie zastawki tętnicy płucnej jest częstą wadą wrodzoną serca u psów powodującą zwężenie drogi odpływu z prawej komory serca. Wada ta występuje znacznie częściej u buldogów francuskich w porównaniu do innych ras. Ciężkie zwężenie zastawki może prowadzić do nietolerancji wysiłkowej, prawokomorowej niewydolności serca i przedwczesnej śmierci. Retrospektywne badanie przeprowadzone w Polsce na grupie 301 psów z podejrzeniem wrodzonej wady serca potwierdziło PS u 50% wszystkich badanych buldogów francuskich. Niepublikowane dane autora wskazują, że ponad 50% wszystkich psów skierowanych w Polsce do małoinwazyjnego leczenia PS (plastyka balonowa zastawki) to buldogi francuskie. Częstość występowania tej choroby szacuje się na ok. 14-20% wszystkich wrodzonych wad serca u psów, co uzasadnia podejrzenie podłoża genetycznego choroby. Aktualna wiedza na temat mechanizmów molekularnych przyczyniających się do zwężenia zastawki u psów, a zwłaszcza u buldogów francuskich, jest bardzo skąpa. Autor badań zakłada, że w puli genów buldoga francuskiego istnieją pewne przyczynowo-skutkowe lub predysponujące warianty zaangażowane w rozwój choroby, które można udowodnić na podstawie sekwencjonowania całego genomu. Wyniki uzyskane w tym badaniu będą istotne dla zrozumienia mechanizmów genetycznych i epigenetycznych związanych ze zwężeniem zastawki tętnicy płucnej u innych ssaków domowych i u ludzi.

 

 

Dr inż. Marta Lisiak-Zielińska z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej – tytuł projektu: „Ocena Marta Lisiak-Zielińska poziomu akumulacji pierwiastków ziem rzadkich w odniesieniu do krajobrazu miejskiego”. W ostatnim czasie zaobserwowano zwiększenie się poziomu akumulacji pierwiastków ziem rzadkich (REEs z ang. rare earth elements) w środowisku. Celem planowanego działania naukowego jest ocena akumulacji pierwiastków ziem rzadkich w glebie oraz mniszku lekarskim (Taraxacum officinale) w odniesieniu do krajobrazu miejskiego. Krajobraz miejski dla trzech wielkopolskich miast o różnej wielkości zostanie zdefiniowany za pomocą zestawu metryk krajobrazowych oraz wskaźników urbanistycznych. Proponowane działanie naukowe będzie pierwszą próbą zbadania akumulacji REEs w środowisku miejskim, gdzie uwzględnione zostaną różne czynniki kształtujące strukturę przestrzenną miasta.

 

 

 

Dr inż. Martyna Wieczorek z Katedry Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu – tytuł projektu: „Zastosowanie Martyna Wieczorek najnowszych rozwiązań chemii analitycznej w badaniach żywności”. W ramach projektu zrealizowany zostanie wyjazd do laboratorium prof. Janusza Pawliszyna na Uniwersytecie Waterloo (Kanada), światowego autorytetu w dziedzinie chemii analitycznej. Doświadczenia przeprowadzane w niniejszym ośrodku dotyczyć będą zastosowania najnowszych osiągnięć chemii analitycznej w badaniach żywności, w tym związków aromatycznych. Stosowane w badaniach techniki są najnowszymi w świecie,  w większości opracowywanymi przez zespół goszczący.

 

 

 

 

 

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy powodzenia w realizacji zaplanowanych badań.

O laureatach konkursu MINIATURA 4 możne przeczytać również tutaj:

 

https://puls.edu.pl/ogloszenia/dmik/dr-hab-halina-staniek-laureatk-konkursu-miniatura-4

https://puls.edu.pl/ogloszenia/dmik/trzy-naukowczynie-upp-laureatkami-w-konkursie-miniatura-4

https://puls.edu.pl/ogloszenia/dmik/kolejni-naukowcy-z-uniwersytetu-przyrodniczego-w-poznaniu-laureatami-konkursu

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

WYDZIAŁY