Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Naukowcy UPP wśród 2 proc. najczęściej cytowanych naukowców świata | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Naukowcy UPP wśród 2 proc. najczęściej cytowanych naukowców świata

13 naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zostało zaliczonych do grona najbardziej wpływowych 2% naukowców na świecie pod kątem cytowalności ich publikacji w naukowej literaturze. Tak wynika z opublikowanego na łamach „PLOS Biology” zestawienia, które opracowane zostało przez Stanford University, wydawnictwo Elsevier oraz firmę SciTech Strategies.

Lista TOP 2% najlepszych naukowców, na której zaprezentowano prawie 160 tysięcy badaczy z całego świata, obejmuje 22 dziedziny badań, które zostały podzielone na 176 dyscyplin  naukowych. Wśród niemal 160 tysięcy najbardziej wpływowych naukowców na świecie 726 z nich to naukowcy reprezentujący Polskę.

Wśród najbardziej wpływowych uczonych z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pod względem cytowań w roku 2019 na prestiżowej liście znaleźli się:

• prof. UPP dr hab. inż.Tomasz Szkudelski
  • prof. dr hab. inż. Henryk Jeleń
  • prof. dr hab. Piotr Tryjanowski
  • dr hab. n. o zdr. Joanna Suliburska
  • prof. UPP dr hab. Ewelina Celińska
  • prof. dr hab. Damian Józefiak
  • prof. UPP dr hab. Jan Bocianowski
  • prof. dr hab. inż. Jerzy Smardzewski
  • prof. dr hab. Hanna Jackowiak
  • prof. dr hab. inż. Piotr Boniecki.

Na liście obejmującej ranking cytowań w całej karierze naukowej do końca 2019 roku uwzględnieni zostali:

• prof. UPP dr hab inż. Tomasz Szkudelski
  • prof. dr hab. Piotr Tryjanowski
  • prof. dr hab. inż. Henryk Jeleń
  • prof. dr hab. Włodzimierz Grajek
  • prof. dr hab. Marek Świtoński.

Na liście najczęściej cytowanych naukowców na świecie wymienieni zostali również: prof. Tim Sparks wieloletni profesor wizytujący w Instytucie Zoologii UPP (obecnie Katedra Zoologii) oraz prof. dr hab. Andrzej Jagodziński z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu, na liście afiliowany jako Instytut Dendrologii PAN.

„To bardzo ważne, że naukowcy z afiliacją Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu są dostrzegani w globalnym systemie informacji naukowej” – komentuje zestawienie prof. dr hab. Piotr Goliński Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej. – „Nasi liderzy decydują w dużym stopniu o rozpoznawalności i renomie naszej uczelni w nauce światowej oraz o miejscu UPP w międzynarodowych rankingach. Gratuluję wszystkim naszym pracownikom wyróżnienia, jakim jest umieszczenie na liście TOP 2% najlepszych naukowców na świecie. Większe grono osób na tej liście za 2019 rok, w porównaniu do zestawienia rankingu cytowań w całej karierze naukowej, dobrze rokuje w kontekście zbliżającej się ewaluacji jakości działalności naukowej w 2022 roku” – dodaje Prorektor.

Lista została przygotowana poprzez dokonanie kompleksowej oceny dorobku naukowego uczonych z całego świata i wyliczeniu złożonego indeksu bibliometrycznego (tzw. C-score), uwzględniającego m.in. czynniki takie jak liczba cytowań niezależnych, indeks Hirscha, czy miejsce i rolę autora wśród współautorów. Metodologia opublikowana została w pracy:

Ioannidis JPA, Boyack KW, Baas J (2020) Updated science-wide author databases of standardized citation indicators. PLoSBiol 18(10):e3000918.

Pełna lista wyróżnionych naukowców znajduje się na stronach: https://journals.plos.org/plosbiology/article/file?id=10.1371/journal.pbio.3000918&type=printable

Rzeczniczka prasowa UPP