Promocja zrównoważonego rolnictwa przez wdrażanie nowatorskich rozwiązań w żywieniu zwierząt

Poza działalnością naukową jedną z najistotniejszych misji każdego naukowca jest popularyzacja wiedzy, mająca na celu upowszechnianie w społeczeństwie rzetelnych informacji o najnowszych działaniach i osiągnięciach Polskiej Nauki.

Zespół Badawczy Żywienia Zwierząt Monogastrycznych i Akwakultury działający na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach badający i wdrażający do praktyki przyjazne dla  środowiska materiały paszowe wytwarzane na bazie larw owadów, miał ostatnio okazję przedstawianie wyników swoich prac. W ramach promocji prowadzonych interdyscyplinarnych badań naukowych polegających na zastąpieniu niezrównoważonych środowiskowo materiałów paszowych przez nowatorskie produkty pozyskiwane z owadów dr inż. Mateusz Rawski (Pracownia Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury, Katedra Zoologii) wraz z dr inż. Bartoszem Kierończykiem (Katedra Żywienia Zwierząt) gościli ekipę filmową kanału informacyjnego Euronews o zasięgu międzynarodowym. Warto zaznaczyć, że wskazane wyżej jednostki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu są liderami w zakresie badań i rozwoju oraz wdrażania uzyskanych zrównoważonych środowiskowo rozwiązań w praktyce, dzięki współpracy z przedsiębiorstwem HiProMine S.A, tj. największym producentem owadów przeznaczonych na cele paszowe w Polsce.

Wywiady zostały przeprowadzone w Zakładzie Doświadczalnym Technologii Produkcji Pasz i Akwakultury w Muchocinie oraz Pracowni Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury, gdzie badane są innowacyjne pasze dla ryb, a także w Zakładzie Doświadczalnym Żywienia Zwierząt w Gorzyniu, gdzie przebiegają testy wzrostowe i bilansowe na drobiu, w tym kurczętach rzeźnych oraz kurach nieśnych.

Tekst: dr inż. Bartosz Kierończyk - Katedra Żywienia Zwierząt
Redakcja: Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP