Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Rodzime białko roślinne jako czynnik bezpieczeństwa białkowego kraju w świetle wyników badań Programu Wieloletniego | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Rodzime białko roślinne jako czynnik bezpieczeństwa białkowego kraju w świetle wyników badań Programu Wieloletniego

W jakim stopniu polskie rolnictwo jest przygotowane do zwiększenia produkcji i wykorzystania rodzimego białka roślinnego? Kiedy Polska będzie gotowa by zaspokoić potrzeby białkowe? Na te i inne nurtujące pytania próbowano znaleźć odpowiedź podczas webinarium, które odbyło się 11 grudnia br., poświęconemu rodzimemu białku roślinnemu jako czynnikowi bezpieczeństwa białkowego kraju w świetle wyników badań Programu Wieloletniego.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego  w Falentach, Instytutu Genetyki Roślin PAN Poznań i Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach zaprezentowali wnioski, uzyskane na podstawie prac realizowanych w ramach Programu Wieloletniego, realizowanego w latach 2016-2020.

 

„Rząd uruchamiając programy, które były realizowane w dwóch odsłonach, miał na uwadze przede wszystkim potrzebę zwiększenia areału upraw roślin białkowych po to, żeby częściowo zapewnić krajowe źródła białka” - mówiła Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Problem rodzimych źródeł białka nie dotyczy tylko Polski, ale całej Europy. W tej sprawie toczyły się dyskusje Komisji Europejskiej w Parlamencie Europejskim.

 

„Zależy nam na tym, żeby faktycznie wypracować rozwiązania i narzędzia pomocowe, które pozwolą nam zwiększyć udział rodzimych źródeł białka. Chcemy, żeby ta dyskusja, która obecnie powraca co kilka lat przy okazji wygaśnięcia moratorium dla zakazu stosowania pasz GMO, trwała niezależnie” - dodała Anna Gembicka.

 

 

W podsumowaniu webinarium, Małgorzata Woźniak, Naczelnik Wydziału Bioróżnorodności i Bezpieczeństwa Białkowego w ministerstwie rolnictwa, wskazała na fakt, iż w praktyce rynku rodzimych pasz białkowych nie ma, dlatego należy zrobić wszystko, aby go zbudować. A są ku temu dobre podstawy i instrumenty, jak wynika z przytaczanych wniosków z badań prowadzonych przez różne i instytucje.

 

Więcej informacji na temat webinarium można znaleźć TUTAJ.

Zapraszamy również do obejrzenia relacji z wydarzenia - 

 

 

dr inż. Anita Zaworska-Zakrzewska
Katedra Żywienia Zwierząt UPP

Grażyna Adamczyk
Dział Marketingu i Komunikacji UPP

 

Źródło: www.agropolska.pl

WYDZIAŁY