Wszystkie Aktualności

Dr hab. inż. Halina Staniek laureatką Konkursu Miniatura 4

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wczoraj pierwsze wyniki czwartej edycji konkursu MINIATURA 4. Do finansowania zakwalifikowały się  52 projekty naukowców, w tym z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy otrzymają ponad 1,9 mln złotych na realizację pojedynczych działań naukowych takich jak badania wstępne, badania pilotażowe, kwerendy, staże, konsultacje naukowe i wyjazdy konsultacyjne.

Władze dziekańskie kadencji 2020-2024

Ewaluacja dyscyplin naukowych, rozwój i umiędzynarodowianie działalności naukowej oraz dydaktycznej to jedne z najważniejszych wyzwań stojących przed nowymi władzami dziekańskimi sześciu wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na czele czterech z nich zasiedli dziekani, którzy piastowali już te funkcje w poprzedniej kadencji, natomiast dwa wydziały mają nowych liderów.

Nowe nazwy Wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Od 1 września 2020 r. zgodnie z Zarządzeniem Rektora strukturę wydziałową Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tworzy sześć, a nie jak do tej pory osiem strukturalnych jednostek organizacyjnych. Cztery z wydziałów funkcjonują pod nową nazwą.

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii (WRO), powstał z połączenia Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii  oraz Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. W ramach wydziału funkcjonuje 16 katedr oraz Stacja Doświadczalna.

Kolejny sukces naszych sportowców

Siatkarze plażowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wśród mężczyzn zdobyli brązowy medal w klasyfikacji generalnej i złoty medal w typie uczelni społeczno-przyrodniczych w Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej.

Sukces naszych sportowców w siatkówce plażowej

W dniach 4-6.09.2020r. w Szczecinie odbył się Półfinał Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej kobiet i mężczyzn. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu reprezentowali - para żeńska: Karolina Karolczyk, Nikola Olchowik; dwie pary męskie w składzie: Kamil Radzikowski, Marcin Szczechowicz i Aleksander Poznański, Damian Marcjan oraz trener: Sławomir Juryta (CKF) i kierownik drużyny: Julia Samulczyk (CKF). Para Kamil Radzikowski, Marcin Szczechowicz dotarła do finału, gdzie po zaciętej walce zajęła 2 miejsce.

Szklane domy – ptasia pułapka

Wiele gatunków ptaków przyleciało na sezon lęgowy do Polski, a teraz – po wychowaniu piskląt – właśnie rozpoczyna jesienną wędrówkę w cieplejsze miejsca. Dlaczego jednak, po skończonej reprodukcji, kiedy na świat przyszły młode – za rok ptaków będzie podobna liczebność? Otóż wiele z nich, zwłaszcza młodych osobników ginie, a pierwsza, jesienna wędrówka, jest jedną z najbardziej śmiercionośnych. Ptaki giną z przyczyn naturalnych, zabijane przez drapieżniki i nękane przez pasożyty i patogeny, jak i antropogenicznych, tych zbudowanych ręką człowieka.

Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UPP lektorem podczas narodowego czytania

Biblioteka Raczyńskich po raz kolejny zorganizowała Narodowe Czytanie w Poznaniu i po raz kolejny nie mogło w nim zabraknąć przedstawiciela władz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Lekturą tegorocznej edycji była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W programie znalazł się również spektakl teatralny "Balladyna '68" z tekstem Jeremiego Przybory i muzyką Jerzego Wasowskiego.

Złoto dla UPP w Akademickich Mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim

Poznanianki wyprzedziły na podium drużyny Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. „To spektakularny sukces naszej drużyny, z którego ogromnie się cieszymy” – mówi Karolina Dopierała, trenerka sekcji kolarzy górskich UPP. – „Kolarstwo to taki sport, gdzie punktują tylko trzej pierwsi zawodnicy, ale na sukces pracuje cała drużyna. A nasza drużyna to osoby, które profesjonalnie i rzetelnie podchodzą do treningów.

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UPP "Niezawodnym partnerem Straży Miejskiej Miasta Poznania (SMMP)"

Niezawodny partner to forma podziękowania Komendanta SMMP przyznawana przedstawicielowi instytucji, która poprzez swoją działalność wspiera straż miejską, stając się niezawodnym partnerem. W tym roku, do grona Niezawodnych Partnerów SMMP, dołączyło Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Rocznie strażnicy przekazują pod opiekę lekarzy weterynarii znajdującego się w UCMW Ptasiego Azylu ponad 600 ptaków wymagających pomocy człowieka, a od niedawna również inne mniejsze zwierzęta żyjące dziko, takie jak jeże czy kuny.

Przekazanie insygniów rektorskich

Prof. dr hab. Jan Pikul ustępujący rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przekazał 31 sierpnia 2020 r. insygnia rektorskie swojemu następcy prof. dr. hab. Krzysztofowi Szoszkiewiczowi, który będzie piastował to stanowisko w kadencji 2020-2024. Wraz z rektorem władzę obejmują nowi prorektorzy, dziekani i prodziekani.

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa
i Bioinżynierii