Grudzień 2018

Spotkanie Wigilijne

Uroczystosć wypełniło wspólne kolędowanie i wzajemne składanie życzenia. Prof. dr hab. Jan Pikul, Rektor UPP oraz Marek Klimecki, Kanclerz UPP dziękowali pracownikom za miniony rok wspólnej pracy i życzyli wszystkim spokojnych, zdrowych, radosnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia.

Rzecznik prasowy UPP

XXIV POSIEDZENIE SENATU UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU

Tradycyjnie ostatnie w roku kalendarzowym posiedzenie Senatu rozpoczęto od wręczania studentom nagród oraz wyróżnień za rok akademicki 2017/2018. Nagrody pieniężne otrzymało 19 studentów, którzy wyróżnili się aktywną działalnością społeczną na rzecz środowiska studenckiego Uniwersytetu i jednocześnie uzyskali w poprzednim roku akademickim średnią ocen z egzaminów i zaliczeń nie niższą niż 4,00.

UPP KUŹNIĄ PREZESÓW

Ranking powstał na podstawie analizy wykształcenie 570 szefów największych przedsiębiorstw w Polsce z tegorocznej Listy 2000. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu może pochwalić się największą grupą absolwentów będących szefami czołowych firm wśród uniwersytetów przyrodniczych. W zestawieniu ogólnym sklasyfikowany został na 15 miejscu. Z analiz przeprowadzonych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że dominującą pozycję zajmują uczelnie techniczne, ale ich udział systematycznie spada. Zwiększa się natomiast odsetek kadry menedżerskiej z dyplomem uczelni ekonomicznej.

STYPENDIA NAUKOWE DLA DOKTORANTÓW I STUDENTÓW ZA WYBITNE OSIĄGNIĘCIA

Na rok akademicki 2018/2019 rektorzy uczelni przedstawili Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego 1894 wnioski o przyznanie stypendium ministra za wybitne osiągnięcia, w tym 1338 wniosków studentów i 556 wniosków doktorantów. Na podstawie indywidualnych protokołów oceny zostały sporządzone listy rankingowe. Na ich podstawie Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjął decyzję o przyznaniu 656 stypendiów studentom i 82 stypendiów doktorantom.

DOKTORANT UPP FINALISTĄ KONKURSU POPULARYZATOR NAUKI

Każda godzina poświęcona na popularyzację nauki jest inwestycją w przyszłość, a dzielenie się wiedzą na stałe wpisałem w moje życie – deklaruje Mateusz Kęsy, który popularyzuje wśród dzieci i dorosłych wiedzę związaną z zoologią oraz szeroko rozumianą ochroną środowiska przyrodniczego. Prowadzi warsztaty naukowe w przedszkolach i szkołach, wykłady otwarte i zajęcia ze studentami, podczas których wykorzystuje autorskie scenariusze zajęć, gry i filmy edukacyjne dotyczące np. wypraw naukowych, organizowanych przez Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego.

NA WTD ZBUDOWALI CHOINKI

Nietypowe drewniane choinki powstały w ramach ogłoszonego w październiku 2018 r. na Wydziale konkursu "Zbuduj choinkę WTD 2018".  Zadaniem postawionym studentom było wykonanie choinki o wysokości od 1,5 do 3 m z materiałów kojarzących się z kierunkami studiów prowadzonych na Wydziale, czyli przede wszystkim z drewna i materiałów drewnopochodnych. W terminie do 6 grudnia wpłynęło 7 zgłoszeń.

UPP uhonorowane statuetką Ignacego Jana Paderewskiego

Wyróżnienie przyznane zostało w podziękowaniu za wieloletnią współpracę na rzecz pracy organicznej w wymiarze patriotycznym i obywatelskim. Laureatami tej okolicznościowej statuetki są organizacje i osobistości najbardziej zasłużone i zaangażowane w budowę Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego, odsłoniętego w maju 2015 roku w Poznaniu oraz wspierające kształtowanie i promowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród Polaków, a w zwłaszcza wśród młodego pokolenia.  Nagrodę prof. dr. hab. Janowi Pikulowi, Rektorowi UPP wręczył w imieniu Towarzystwa im.

SPOTKANIE KOŁA SADOWNIKÓW Wielkopolskiego Związku Ogrodniczego w R-SGD Przybroda

Szanownych gości zgromadzonych w Sali konferencyjnej Pałacu przywitał gospodarz RSGD - dyrektor mgr inż. Filip Mazur oraz prezes Koła Sadowników WZO Karolina Dębska-Zeidler, którzy zwrócili się do uczestników spotkania o optymistyczne spojrzenie w przyszłość, mimo bardzo trudnego roku.

JESIENNE LEKCJE FESTIWALOWE 2018 NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM W POZNANIU

W dniach od 12 października do 2 grudnia naukowcy z 11 jednostek przeprowadzili 21 warsztatów.

12 października - dr inż. Wojciech Andrzejewski z Zakładu Rybactwa Sródlądowego i Akwakultury Instytutu Zoologii WMWNZ przeprowadził cztero godzinne warsztaty w Szkole Podstawowej nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka w Poznaniu. Zapoznał młodzież z morfologią raka. Następnie pokazał żywe raki i nauczył młodzież jak je klasyfikować i rozpoznawać. Uczniowie wzięli także udział w identyfikacji gatunków rodzimych i obcych.