Maj 2019

SKWER IMIENIA CZESŁAWA JANICKIEGO

Patron skweru profesor Czesław Janicki więzień obozu w Żabikowie, w latach 1979-1984 zajmował stanowisko prodziekana Wydziału Zootechnicznego, a w latach 1981-1989 kierownika Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt. W 1987 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk rolniczych. W 1984 r. wybrany został na prorektora ds. Studentów Akademii Rolniczej w Poznaniu. Poza działalnością naukową Czesław Janicki związany był z polityką.

XXIX POSIEDZENIE SENATU UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU

Następnie Senat podjął uchwały związane z powołaniem szkoły doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Zarządzenie nr 35/2019 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z dnia 29 kwietnia 2019 roku) dotyczące: regulaminu szkoły doktorskiej UPP, programu kształcenia na rok akademicki 2019/2020 oraz warunków i trybu rekrutacji do szkoły doktorskiej UPP na rok akademicki 2019/2020. Po podjęciu ww. uchwał prof. dr hab. Jan Pikul, Rektor UPP składając gratulacje wręczył nominację na dyrektora szkoły doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr.

KONKURS NA PRACĘ MAGISTERSKĄ/LICENCJACKĄ BNP PARIBAS

Do Konkursu mogą być zgłaszane prace absolwentów wszystkich uczelni, których obrona odbyła się w 2018 lub w 2019 roku. Poruszona w nich problematyka musi być związana z szeroko rozumianym rozwojem agrobiznesu, tj. postępem, innowacyjnością i rozwojem gospdarstw rolnych, terenów wiejskich oraz innych działań przynoszących wartość dodaną dla społeczeństwa wiejskiego, środowiska naturalnego, gospodarstw rolnych, przemysłu rolno-spożywczego, itp.

SESJA STUDENCKICH KÓŁ NAUKOWYCH UPP

Sesja odbywa się corocznie, tradycyjnie w maju. Tegoroczna Sesja odbyła się 22 maja
w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Zielonce. Obrady podzielone były na sekcje: Przyrodniczą, Nauk Ekonomiczno-Społecznych, Techniczną oraz Sesję Posterową. Zaprezentowano dorobek naukowy aż 20 z 25 działających na naszym Uniwersytecie studenckich kół naukowych. Wygłoszono ogółem

PROFESOROWIE HENRYK JELEŃ ORAZ MACIEJ SKORUPSKI W RADZIE DOSKONAŁOŚCI NAUKOWEJ

Skład RDN został wybrany w sposób demokratyczny w ramach wyborów, w których mogły wziąć udział wszystkie osoby posiadające stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora. Na liście uprawnionych do głosowania było ponad 28 tysięcy naukowców. Frekwencja wyniosła niemal 63 procent. Głosowanie przeprowadzono odrębnie dla każdej dyscypliny. Osoba uprawniona do głosowania w ramach danej dyscypliny mogła oddać głos na maksymalnie trzech kandydatów.

OTWARCIE INWESTYCJI ZAKŁADU DOŚWIADCZALNO-DYDAKTYCZNEGO UPRAWY ROLI I ROŚLIN GORZYŃ W ZŁOTNIKACH

Budynek doświadczalno-dydaktyczny wraz z wiatą garażową wybudowała Firma Remontowo- Budowlana Jacek Niedziela z Kostrzyna Wielkopolskiego. Budowa obiektu trwała od czerwca 2017 roku do września 2018 roku, natomiast działalność rozpoczęto w styczniu 2019 r. Całkowita powierzchnia budynku wynosi 920,21 m2, a wiaty garażowej 279,73m2. Cały teren inwestycji został ogrodzony, utwardzony i wyłożony kostką, wykonano parking, zamontowano dwa duże silosy zbożowe oraz zbiornik na paliwo.

Targi PowerGen AFRICA

W dniach:  14-16 maja br. w Kapsztadzie (Republika Południowej Afryki), odbyły się Targi PowerGen AFRICA. Ich celem było stworzenie możliwości promowania przedsiębiorstw oraz uczelni wyższych województwa Wielkopolskiego poprzez nawiązanie bezpośrednich kontaktów z innymi wystawcami i uczestnikami wystawy.

KOMISJA REKTORSKA DS. PRZYGOTOWANIA PROJEKTU NOWEGO STATUTU UPP ZAKOŃCZYŁA PRACE

Ostatnie posiedzenie Komisji odbyło się 13 maja 2019 r., a otwierający je prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak, przewodniczący Komisji, podsumował prace nad ostateczną treścią dokumentu. Każdy z pracowników mógł zapoznać się z projektem statutu podczas dwutygodniowych konsultacji, w trakcie których członkowie wspólnoty mogli zgłaszać uwagi, wnioski czy sugestie do opublikowanej wersji projektu. Następnie uwagi zostały przeanalizowane przez władze rektorskie wraz z kancelarią prawną i dokonana została ocena ich zasadności.

DZIESIĘCIU NAUKOWCÓW UPP BENEFICJENTAMI KONKURSÓW OPUS 16, PRELUDIUM 16 I SONATA 14

W rozstrzygniętych konkursach złożono łącznie 3826 wniosków na kwotę ponad 2,4 mld zł, z czego do finansowania eksperci zakwalifikowali 777 projektów. Łączna wartość finansowania we wszystkich trzech konkursach wyniosła 527 620 451 zł, a średni współczynnik sukcesu przekracza 20,5%.

RGD Brody nagrodzone na Narodowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych – Poznań 2019

Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Brody Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu również brało udział w tej wystawie. Zostały zaprezentowane owce rasy wielkopolskiej oraz romanowskiej. Wyboru, przygotowania oraz prezentacji zwierząt dokonali: główny zootechnik RGD Brody, pani Gabriela Woźna oraz owczarz, pan Janusz Stachowiak.