Sierpień 2020

Uniwersytet Młodych Przyrodników: cele i założenia, dorobek, plany na przyszłość

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu od lat podejmuje szereg inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej i regionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Realizowane są działania, których celem jest integracja lokalnej społeczności wokół ośrodka akademickiego poprzez prowadzenie pozaszkolnych zajęć edukacyjnych. Działalność taka jest wspierana i koordynowana przez Centrum Kształcenia Ustawicznego (CKU).

Gacek, wampir, ślepy lelek – czyli co wiemy o nietoperzach?

W ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia obchodzimy Międzynarodową Noc Nietoperzy. Wydarzenie organizowane jest od 1997 roku pod auspicjami "Porozumienia o ochronie populacji nietoperzy europejskich" (ang. EUROBATS - Agreement on the Conservation of Populations of European Bats). Na temat tych skrzydlatych ssaków powstało wiele mitów. Dziś rozwiewają je członkowie Sekcji Teriologicznej Koła Leśników UPP – Wojciech Olma i Katarzyna Sycz.

Kawka z mleczkiem – czyli rzecz o nietypowo ubarwionych ptakach

Pstrokate szpaki czy kawki często bywają obserwowane i fotografowane nie tylko przez zawodowych obserwatorów ptaków, ale i zupełnie zaskoczonych przechodniów. Po raz pierwszy na świecie opisano zjawisko aberracji barwnych w szerokiej skali – analizując prawie tysiąc przypadków dotyczących 74 gatunków. Zadanie to wykonał zespół badaczy z Polski i Czech, a wyniki ich pracy właśnie ukazały się w prestiżowym czasopiśmie IBIS.

Jak odbudować świat i zatrzymać katastrofę klimatyczną - dyskusja

Co robić, by zatrzymać katastrofę klimatyczną, która jest tuż za rogiem? Czy jesteśmy w stanie coś jeszcze zrobić? A może jest już za późno? Próbę poszukania optymistycznych rozwiązań w tej nieoptymistycznej kwestii podjęli uczestnicy debaty w CK Zamek „Jak odbudować świat i zatrzymać katastrofę klimatyczną?”, która odbyła się 4 sierpnia 2020 r.