Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Nowa pracownia obrabiarek drewna na WTD | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Nowa pracownia obrabiarek drewna na WTD

Wsparcie finansowe władz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Katedry Obrabiarek i PKM oraz partnerskich firm branży drzewnej pozwoliło zmodernizować halę laboratoryjną obrabiarek do drewna na Wydziale Technologii Drewna, gdzie obecnie prowadzone są zajęcia praktyczne ze studentami. Wykonano nową posadzkę, odnowiono ściany, ułożono instalacje elektryczne, odpylania i sprężonego powietrza, które spełniają standardy niezbędne do pracy nowoczesnych obrabiarek.

21 października 2019 r. prof. dr hab. Cezary Mądrzak, Prorektor ds. studiów, prof. UPP dr hab.  Andrzej Krauss, Dziekan Wydziału Technologii Drewna UPP oraz reprezentanci firm: HOMAG, WEINIG, HOLZ-HER,  WALTER Kompressortechnik Polska Sp. z o.o., NORRES, EKAMANT, LEITZ oraz DDN ODPYLANIE dokonali uroczystego przecięcia wstęgi, tym samym oficjalnie otwierając pracownię obrabiarek drewna. Nowa hala o powierzchni 220 m², wyposażona jest w nowoczesne maszyny do obróbki drewna. O ile dawniej prowadzący wykłady i ćwiczenia mogli tylko opowiadać o centrach obróbkowych, z którymi studenci mogli ewentualnie zapoznać się podczas praktyk w dużych zakładach, to dzięki wyposażeniu pracowni w najnowsze obrabiarki w tym sterowane numerycznie, możliwe jest znaczne podwyższenie kwalifikacji absolwentów Wydziału Technologii Drewna w zakresie najnowszych technologii obróbki. Możliwość pracy na najnowocześniejszym sprzęcie poprawia także stosunek studentów do przekazywanej wiedzy.

 

– Warunki w naszej pracowni praktycznie niczym nie różnią się od tych, z którymi nasi studenci spotykają się podczas praktyk w wielu fabrykach mebli i zakładach drzewnych oraz później, jako absolwenci, w miejscach pracy. – mówił dr inż. Bartosz Pałubicki, adiunkt Zakładu Obróbki i Obrabiarek do Drewna.

 

Dziekan Wydziału Technologii Drewna podkreślał natomiast jak korzystana dla studentów i prowadzących zajęcia jest taka współpraca firm z uczelnią – Decydują się na nią firmy, które perspektywicznie spoglądają na swoją rynkową obecność. Długodystansowa wizja rozwoju firmy powoduje, że współpraca z naszą uczelnią ma dla nich sens i jest tak naprawdę inwestycją w specjalistów, którzy nie tylko nauczą się obsługiwać ich maszyny, ale z czasem mogą wpływać na decyzje zakupowe w swoich firmach.

 

Uroczyste otwarcie hali połączone było z blokiem prelekcji dla studentów pt.: „Biznes dla nauki, nauka dla biznesu”.

 

 

WYDZIAŁY