DIAMENTOWE GRANTY DLA STUDENTÓW UPP

Osiemdziesięciu przedstawicieli młodego pokolenia badaczy otrzymało 7 listopada br. z rąk premiera Jarosława Gowina nagrody VII edycji konkursu w ramach programu Diamentowy Grant. Wśród laureatów jest trzech studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W tym roku przyznano ponad 16 milionów zł na finansowanie projektów wybitnie uzdolnionych studentów studiów jednolitych magisterskich lub absolwentów studiów I stopnia, prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy.

Dziś nagradzamy wybitne talenty badawcze i tym samym jesteśmy świadkami narodzin elity naukowej. Cieszę się, że dołączyli dziś Państwo do licznej już grupy prawdziwych naukowych diamentów. Jestem z Was dumny i serdecznie gratuluję tego prestiżowego wyróżnienia ‒ mówił minister Jarosław Gowin, wręczając statuetki tegorocznym laureatom.

Wśród laureatów konkursu znaleźli się studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu:

• Paulina Anna Korpys (Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu) - Intensyfikacja produkcji heterologicznych białek w komórkach niekonwencjonalnych drożdży Yarrowia lipolytica poprzez zastosowanie inżynierii molekularnych mechanizmów dojrzewania i sekrecji polipeptydów.
  • Monika Anna Kubiak (Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu)  - Manipulacje komórkową odpowiedzią na stres jako strategia zwiększająca nadprodukcję heterologicznych białek w rekombinowanych komórkach drożdży niekonwencjonalnych Yarrowia lipolytica.
  • Michał Brzoski (Wydział Rolnictwa i Bioinżynierii) - Wpływ czynników procesowych na efektywność produkcji biogazu z odpadów komunalnych z zastosowaniem sztucznych sieci neuronowych.

Laureaci zostali wyłonieni spośród 214 wnioskodawców w dwustopniowym postępowaniu konkursowym. Otrzymają oni nawet do 220 tys. zł na realizację swoich pierwszych samodzielnych projektów badawczych, trwających od 12 do 48 miesięcy. W trakcie realizacji projektu będą mogli pobierać wynagrodzenie w wysokości do 2500 zł miesięcznie.

Więcej informacji na temat laureatów konkursu można znaleźć tutaj.

Źródło: www.gov.pl