To już 35 lat działalności Zespołu Trębaczy Myśliwskich Venator Studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

W sobotni wieczór 16 listopada Anno Domini 2019, czary rogów myśliwskich absolwentów oraz obecnych członków Zespołu Trębaczy Myśliwskich Venator, skierowane zostały na Poznań. Obchody 35–lecia zespołu, którego nazwa w tym dniu była odmieniana przez przypadki najczęściej, okazały się nie tylko rocznicą, ale przede wszystkim nieziemską ucztą muzyczną pełną wzruszeń i emocji, których ten artykuł nie będzie w stanie wyrazić. Atmosfera przeżywania tego pięknego listopadowego wieczoru była swoistego rodzaju uosobieniem więzi i relacji członków jednego z najstarszych tego typu zespołów w Polsce.

Msza Święta Hubertowska w Kościele pod wezwaniem św. Jana Vianney’a na Sołaczu zainaugurowała obchody jubileuszu, którą sprawował wikariusz sołackiej parafii ks. Szymon Kaźmierczak w intencji członków Zespołu. Punktualnie o godzinie 17.00 pod kopułą zabrzmiał utwór „Zum Einzug - na wejście” Reinholda Stiefa w wykonaniu zespołu. Już wówczas, oprócz doznań mistycznych otrzymaliśmy muzyczną zapowiedź tego, co czeka nas w dalszej części obchodów 35-lecia. Doskonałym rozwiązaniem instrumentalnej oprawy mszy okazało się połączenie czterech części Mszy Hubertowskiej Reinholda Stiefa i czterech części Mszy Myśliwskiej Krzysztofa Kadleca.

Po zakończonej mszy wszyscy uczestnicy udali się do Sali Collegium Rungego na kolejny punkt programu. Punktualnie o godzinie 18.30 żwawym krokiem wszedł 12-osobowy reprezentacyjny skład Venatora i wykonał sygnał myśliwski Powitanie rozpoczynając tym samym Koncert Jubileuszowy 35-lecia. W trakcie miłego spotkania z muzyką goście zostali zapoznani z historią zespołu, którą w formie multimedialnej przedstawili prowadzący koncert kierownik Venatora Jędrzej Strawa, a także jego ojciec Maciej Strawa. Opowieści te były przeplatane impresjami muzycznymi w wykonaniu zespołów Old Venator (absolwentów z lat 90.), absolVent (absolwentów z pierwszej dekady XXI wieku), a także obecnego Venatora. Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście.

Swoją obecnością podczas obchodów jubileuszu 35-lecia zaszczycili nas Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Prof. dr hab. Jan Pikul, Prorektor UPP ds. kadr i rozwoju Prof. dr hab. Roman Gornowicz, Dziekan Wydziału Leśnego Prof. dr hab. Piotr Łakomy, opiekun ZTM „Venator” Prof. dr hab. Maciej Skorupski, opiekun Koła Leśników Prof. UPP dr hab. Jarosław Szaban, prezes Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ dr inż. Maciej Strawa, przedstawicielki akademickich zespołów Akteon z Warszawy i Hagard z Krakowa, reprezentanci poznańskiego świata muzyki, a także przyjaciele Zespołu. Warto w tym momencie zaznaczyć, że podczas zjazdu gościliśmy również jednego z założycieli Venatora - Krzysztofa Turowskiego.

Obchody jubileuszowe zakończyła wspólna kolacja z pięknymi rozmowami, wspomnieniami i opowieściami absolwentów. Dziękuję wszystkim tym, którzy okazali pomoc i zrozumienie podczas przygotowań do tego święta - władzom uczelni i wydziału, pracownikom uczelni, członkom Koła Leśników i wreszcie członkom Venatora.

…a wszystko to działo się w roku wielkiej rocznicy – 100-lecia akademickich studiów rolniczo-leśnych w Poznaniu.

Jędrzej Strawa
Kierownik ZTM „Venator”