Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility SŁOMIANA PŁYTA ALTERNATYWĄ DLA DREWNA – NOMINACJA DLA NAUKOWCA UPP W KONKURSIE EUREKA! DGP | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

SŁOMIANA PŁYTA ALTERNATYWĄ DLA DREWNA – NOMINACJA DLA NAUKOWCA UPP W KONKURSIE EUREKA! DGP

Na liście nominowanych wynalazków w VII edycji konkursu pod nazwą „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” znalazł się projekt realizowany przez prof. UPP dr. hab. Radosława Mirskiego z Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w ramach „Inkubator Innowacyjności+”.

W wyniku przeprowadzonych prac przedwdrożeniowych opracowano technologię wytwarzania lekkich paneli akustycznych ze słomy. Taki przedmiot zainteresowania naukowca Wydziału Technologii Drewna UPP wynikał z prowadzonych badań, mających na celu poszukiwanie nowych materiałów dla meblarstwa jako alternatywy dla drewna. Dlatego pod lupę wzięto więc m.in. trzcinę, ale też słomę rzepakową czy konopną. Dobre wyniki dawała głównie słoma rzepakowa. Jak zapewnia prof. UPP dr hab. Radosław Mirski, można jej używać do produkcji płyt OSB, powszechnie stosowanych w budownictwie. Obiecująca zdawała się być również słoma konopna. Naukowcy chcieli jednak dać szansę również swojskiej słomie zbożowej, która okazała się znakomity materiałem i w efekcie przeprowadzonych badań wytworzono płyty charakteryzujące się wysoką wytrzymałością.

 

Końcowymi odbiorcami paneli akustycznych ze słomy jest szeroko pojęte budownictwo. Rosnąca świadomość w zakresie możliwości kształtowania cech akustycznych pomieszczeń, nie tylko poprzez ograniczenie docierającego do nich hałasu, powoduje, że tego typu materiały cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Opracowywana płyta znajdzie zatem zastosowanie zarówno w budownictwie jako naturalny materiał stanowiący izolację cieplną oraz akustyczną, jak również w kształtowaniu walorów akustycznych konkretnych już pomieszczeń (sale konferencyjne, hale produkcyjne).

 

Więcej na temat wynalazku możne przeczytać TUTAJ.

 

Eureka! DGP - Odkrywamy polskie wynalazki to cykl redakcyjny "Dziennika Gazety Prawnej" połączony z konkursem na najlepszy wynalazek zgłoszony przez polską uczelnię lub instytut naukowy. Ideą cyklu jest promocja polskiej nauki i potencjału twórczego młodych wynalazców poprzez przedstawienie na łamach gazety wynalazków zgłoszonych do Urzędu Patentowego RP, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

WYDZIAŁY