Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility TYTUŁ DOKTORA HONORIS CAUSA DLA PROF. DR. HAB. PIOTRA TRYJANOWSKIEGO | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

TYTUŁ DOKTORA HONORIS CAUSA DLA PROF. DR. HAB. PIOTRA TRYJANOWSKIEGO

25 listopada 2019 roku powiększyło się grono profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy otrzymali najwyższą godność akademicką. W tym dniu dyplom doktora honoris causa Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze  (Czech University of Life Sciences) odebrał prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii UPP.

 

 „Otrzymanie tytułu doktora honoris causa (…) jest, dla mnie wielkim zaszczytem i uznaniem dla mojej pracy naukowej, głównie w ekologii i zoologii, ale przecież z odniesieniami do paru innych zagadnień”. – mówił podczas ceremonii prof. dr hab. Piotr Tryjanowski. – Moje osiągnięcia naukowe były możliwe, ponieważ zawsze uwielbiałem czytanie książek i rozmowy z przyjaciółmi; zawsze też miałem doskonałe warunki w stałych miejscach pracy na uniwersytetach: kiedyś na mojej Alma Mater – Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a od ponad dekady na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu”.

 

Doktor honoris causa zwrócił uwagę również na to, iż zdecydowanie najbardziej stymulująca część jego kariery to współpraca z młodszym pokoleniem: studentami, magistrantami, doktorantami i postdokami. „Nadal pozostaję w kontakcie z dziesiątkami z nich. Staram się zawsze pamiętać nasze stymulujące dyskusje, pomysły na rozwiązywanie problemów, czy tego jak nauczali mnie nowych technologii, by efektem współpracy były publikacje naukowe. Jestem szczególnie dumny, że dwaj z moich byłych doktorantów uzyskali już stanowiska profesorskie. Zawsze mieliśmy wspólne, ba ciągle mamy, fascynacje światem zwierząt. Obecnie nawet kontynuujemy badania zoologiczne w bardzo egzotycznych miejsc, przy użyciu nowoczesnych technologii. Moim marzeniem od wczesnego dzieciństwa było czytanie i pisanie książek, pooglądanie ptaków i owiec, ale też czas na chwilę refleksji w cieple domowego kominka, przy dźwiękach chorału gregoriańskiego, w towarzystwie dobrego jedzenia, wspieranego zacnym winem”.

 

Profesor podkreślił, iż jego sukces jest możliwy dzięki rodzinie, która zapewniała mu tyle wolności, że mógł zostać wchłonięty przez naukę. „Wiem, że czasami traktowano mnie w domu niczym "profesora wizytującego", nie za dobrze przygotowanego do pokonywania trudności normalnego życia. Proszę najbliżsi wybaczcie mi, od teraz obiecuję być lepszym, normalniejszym człowiekiem. Otrzymany zaszczyt traktuję naprawdę jako wielki czas na refleksję. Deo gratias!

 

W swym przemówieniu kontynuował „Poniekąd czuję się uhonorowany w imieniu mojej dyscypliny, ekologii zwierząt, we wszystkich jej fascynujących odsłonach, ale z mocnym ugruntowaniem w klasycznej, czasami nawet może nieco staromodnej, historii naturalnej. Spędzanie czasu w tradycyjnym krajobrazie rolniczym, takim z pastwiskami, żywopłotami, owcami, krowami, i oczywiście z lornetką na szyi, to jest, co naprawdę lubię. To daje mi wielką przyjemność, generuje wiele pomysłów naukowych, i co powinienem szczególnie podkreślić, to również rodzaj swoistej terapii własnej psychiki. Ptaki są naprawdę fascynujące, prawie jak ludzie, a przy tym o wiele ładniej śpiewają.

 

Oczywiście, to, że stoję tutaj przed Państwem jest również wynikiem mojej długoterminowej współpracy z partnerami naukowymi z wielu krajów, w tym Anglii, Francji, Izraela, Brazylii, Słowacji i oczywiście, Republiki Czeskiej. Mówiąc wprost, lubię ludzi i współpracę, lubię cieszyć się smakiem lokalnych pokarmów i dobrym winem, choć czeskie piwo jest również akceptowalne! Zawsze staram się pracować z ludźmi, nie tylko realizując jeden, konkretny projekt, ale tak, by znajomość i wspólne pomysły realizować dłużej, o wiele dłużej. W tym świecie zmian, jest wielką rzeczą, posiadanie niezmiennych przyjaciół - słowa Johna Henry'ego kardynała Newmana, znanego angielskiego filozofa, teologa i nauczyciela akademickiego, są zarazem streszczeniem wielkiego pomysłu na życie uniwersyteckie. To bardzo ważne i paradoksalnie świeże słowa, zwłaszcza w naszych czasach. Dziękuję zatem moim przyjaciołom, szczególnie tym z Czech University of Life Science, za wszystko. I zapewniam, że największe projekty są dopiero przed nami”.

 

Czeski Uniwersytet Przyrodniczy w Pradze to uczelnia, która może poszczycić się ponad 110 letnią tradycją. Obecnie kształci ponad 18 tysięcy studentów (z czego 10% z zagranicy). Uniwersytet składa się z 6 wydziałów (Ekonomii i Zarządzania, Agrobiologii, Żywności i Zasobów Naturalnych, Inżynierii, Leśnictwa i Technologii Drewna, Nauk o Środowisku, Rolnictwa Tropikalnego) oraz Instytutu Edukacji i Komunikacji. Więcej informacji na temat Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze: https://www.czu.cz/en/

 

Iwona Cieślik
Rzecznik prasowy UPP

WYDZIAŁY