Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility ŚWIATOWY DZIEŃ LENIWYCH SPACERÓW | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

ŚWIATOWY DZIEŃ LENIWYCH SPACERÓW

Coraz większym problemem współczesnego społeczeństwa są choroby cywilizacyjne. Czy można wesprzeć pracę serca, naczyń krwionośnych i zmniejszyć ryzyko otyłości czy cukrzycy za darmo i bez ingerencji lekarzy? Najnowsze badania naukowców wskazują, że tak. W Światowym Dniu Leniwych Spacerów zachęcamy do… spacerowania w lesie!

Jak pokazują statystyki, 1/3 dorosłych Europejczyków nie ma dostatecznej dawki ruchu. A przecież nie chodzi o skomplikowane ćwiczenia na siłowni. Wystarczy rodzaj aktywności, która nie wymaga żadnych przygotowań czy sprzętu, a jednocześnie niesie niskie ryzyko urazu – spacer. Temu gdzie najlepiej spacerować przyglądali się polscy specjaliści. Wyniki ich badań opublikowano ostatnio w czasopiśmie „Forests”, a w ich prowadzeniu brał udział dr Adrian Łukowski z Katedry Hodowli Lasu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Jak pokazały analizy:

- Nawet krótki czas rekreacji w lesie wpływa na obniżenie poziomu ciśnienia krwi (najlepiej działa tu las liściasty).

- Leśne spacery pomagają minimalizować negatywne emocje.

- Podczas przechadzki wśród drzew (szczególnie liściastych) spadają wartości wskaźników napięcia, depresji, gniewu, zmęczenia, a rosną wartości związane z wigorem.

- Spacerowanie w lesie ma pozytywny wpływ na nastrój.

 

Według naukowców, nawet krótki pobyt w otoczeniu natury pomaga przywrócić i utrzymać dobre samopoczucie psychiczne i redukować poziom stresu. Istnieją badania, które wskazują na to, że zwiększenie kontaktu z zielenią pomaga poprawić późniejsze interakcje społeczne i emocjonalne w społeczeństwie. Są też analizy, wykazujące wpływ aktywności fizycznej w lesie na samoocenę i interakcje społeczne dzieci.

 

Choć spacery są dobre same w sobie, to przechadzka w lesie przynosi o wiele więcej korzyści dla dobrostanu człowieka. Uspokaja, regeneruje i pozytywnie wpływa na fizyczne parametry zdrowotne. Zatem – idziemy do lasu!

 

AKTYWNY SPACER

 

Spacer jako najprostsza forma aktywności fizycznej daje mnóstwo korzyści, a podejmowany regularnie wpływa na poprawę naszego zdrowia i pozwala aktywnie spędzać czas z bliskimi. Samą przechadzkę można urozmaicić prostymi ćwiczeniami, które pozwolą nam zachować sprawność, a także poprawią naszą kondycję. Podczas spaceru możemy dopasowywać jego intensywność do naszych potrzeb i możliwości poprzez wydłużenie kroku, zwiększenie ich częstotliwości, a także mieszając go z biegiem w tzw. marszobieg. Bardzo popularną formą, dla ludzi w każdym wieku, jest nordic walking, do którego uprawiania potrzebujemy specjalne kije. Jest on dużo bardziej intensywny niż prosty spacer, a prawidłowo wykonywany angażuje blisko 90% mięśni. Centrum Kultury Fizycznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przygotowało dla kilka prostych ćwiczeń, które można wykonywać podczas każdego leniwego spaceru.

 

Krążenia ramion

Stojąc w lekkim rozkroku wykonujemy naprzemianstronne krążenia ramion w przód oraz w tył. Możemy utrudnić sobie zadanie wykonując krążenie lewym ramieniem w przód a prawym w tył i odwrotnie. Ćwiczenie można wykonywać w miejscu, w marszu oraz w truchcie.

 

Krążenie tułowia

Stajemy w rozkroku, wyciągamy ramiona w górę łącząc dłonie razem. Staramy się utrzymać prosty tułów, nie garbiąc się wykonujemy krążenie tułowia zakreślając dłońmi okrąg i sięgając nimi do stóp i ziemi. Nogi przez cały czas mamy wyprostowane, bez ugięcia kolan. Wykonujemy krążenia w lewą i w prawą stronę.

 

Rozciąganie nóg

Stojąc na baczność chwytamy za staw skokowy prawą ręką za prawą nogę i przyciągamy piętę do pośladka. Jednocześnie wykonujemy wspięcie na palce oraz wznos drugiej ręki wyprostowanej w górę. Pamiętamy aby kolana były razem, plecy wyprostowane, łopatki ściągnięte, biodra wypychamy w przód. Całą pozycję staramy się utrzymać stabilnie ok. 10 sekund. Wykonujemy na zmianę raz na prawą raz na lewą nogę.

 

Wypady w przód

Stojąc w lekkim rozkroku, opieramy ręce na biodrach, ściągamy łopatki i cofamy barki. Unosimy ugiętą w kolanie nogę i stawiamy przed sobą ok 1-1,5 m przed sobą, po czym wracamy do pozycji wyjściowej i powtarzamy czynność na drugą nogę. Pamiętamy, aby tułów był wyprostowany przez cały czas trwania ćwiczenia, biodra skierowane w przód. Bardzo ważne aby kolano nogi, która jest z przodu nie wykraczało przed stopę.

 

Udanego spacerowania i ćwiczenia!

 

        

WYDZIAŁY