Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility DZIEŃ BEZ OLEJU PALMOWEGO NA UPP | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

DZIEŃ BEZ OLEJU PALMOWEGO NA UPP

Coraz większy popyt na olej palmowy doprowadza do globalnych zmian środowiska, polegających na zastępowaniu lasów tropikalnych przez plantacje palmy oleistej. Aby promować świadomość tego problemu, 1 lutego ogłoszono Dniem Bez Oleju Palmowego.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bez Oleju Palmowego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbył się na cykl wykładów zatytułowany „Olej palmowy - fakty i mity”. Spotkanie otworzył Dziekan Wydziału Leśnego prof. dr hab. Piotr Łakomy, na którego to wydziale wraz z Wydziałem Nauk o Żywności i Żywieniu UPP od 2017 roku prowadzona jest akcja „NIE JEM PALMOWEGO - CHRONIĘ ORANGUTANY!”. Celem przedsięwzięcia jest edukacja w zakresie problematyki oleju palmowego i ograniczania spożycia produktów zawierających olej palmowy. Akcja skierowana jest do osób które chcą się zdrowo odżywiać, a jednocześnie los naszej planety nie jest im obojętny.

Podczas wydarzenia 1 lutego 2019 r.,  w którym wzięło udział niemalże 350 osób, dr inż. Andrzej Węgiel z Wydziału Leśnego UPP opowiadał o tropikalnych lasach deszczowych Borneo i Sumatry. Uczestnicy wykładów dowiedzieli się również podstawowych informacji o oleju palmowym, które przybliżyła im mgr Marta Molska, a o wpływie oleju palmowego na nasze zdrowie prezentację przygotowała mgr Natalia Główka, obie doktorantki reprezentowały Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu UPP.  W tym dniu miało miejsce również otwarcie wystawy „Nie jem palmowego - chronię orangutany”, której współorganizatorem jest firma Iglotex. Wystawę oglądać można do 8 marca 2019 r. w budynku Katedry Chemii UPP.

 

Iwona Cieślik
Rzecznik prasowy UPP

 

Fot. Blanka Wiatrowska

WYDZIAŁY