Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Koncert „Łanów”, jakiego jeszcze nie było | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Koncert „Łanów”, jakiego jeszcze nie było

Decyzja Senatu UPP o nadaniu Zespołowi Pieśni i Tańca „Łany” imienia Wiesława Kaszubkiewicza zapadła dokładnie 29 kwietnia 2015 roku, a uroczyste ogłoszenie senackiej uchwały nastąpiło dopiero po dwóch latach. Z tej okazji 13 maja br. odbył się wyjątkowy koncert pod honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Foto: Jerzy Lorych

Sobotniego, majowego popołudnia Wielkopolskie Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Ludowej, wspólnie z kierownictwem ZPiT „Łany”, zorganizowało, jak przystało na rangę wydarzenia, koncert z udziałem trzech pokoleń zespołu. Wystąpili oldboje, a więc najstarsi członkowie „Łanów”, obecni tancerze oraz najmłodsi – „Łaniki”.

Najbardziej na ten dzień czekali seniorzy, ci, którzy pamiętają swego „Szefa”, z którym współpracowali do ostatniego dnia Jego życia, który nauczył ich tańczyć, i co równie ważne, był pomysłodawcą nazwy zespołu, i dzięki temu artystyczna marka „Łanów” znana jest nie tylko w Polsce.

Tego dnia Aula Artis wypełniła się do ostatniego miejsca licznym gronem byłych członków – artystów tancerzy , rodziny i przyjaciół bohatera koncertu, miłośników folkloru wraz z przedstawicielami władz uczelni, na czele z JM Rektorem prof. Janem Pikulem, prorektorem prof. Cezarym Mądrzakiem, oraz byłą prorektor ds. studiów, prof. Moniką Kozłowską, która przez ostatnich osiem lat otaczała „Łany” matczyną opieką.

JM Rektor odczytując treść uchwały o nadaniu zespołowi imienia Wiesława Kaszubkiewicza zaproponował, by każdy następny maj był miesiącem tańczących i śpiewających „Łanów”, a sala tę rektorską zapowiedź przyjęła z entuzjazmem.

W pierwszej części koncertu dominowały ulubione przez Wiesława Kaszubkiewicza w Jego choreografii tańce i przyśpiewki z różnych regionów kraju, , a w drugiej odsłonie zaprezentowano m.in. po raz pierwszy na scenie (dotąd tylko w plenerze) fragment widowiska „Noc Kupały”, suitę tańców śląskich w wykonaniu Dziecięco - Młodzieżowego ZPiT „ Łaniki”. Tańce narodowe – poloneza „W starym zamku” i mazura ułańskiego z młodzieńczą gracją zatańczyli … oldboje. Łącznie zaprezentowało się na scenie ponad 140 tancerzy oraz dziewięcioosobowa kapela.

W trakcie koncertu na dużym ekranie organizatorzy przypomnieli fragmenty telewizyjnych i radiowych wywiadów z bohaterem dnia, Wiesławem Kaszubkiewiczem . Jego imię od 13 maja 2017 r. uroczyście nadano Zespołowi Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Rzecznik prasowy UPP

WYDZIAŁY