Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility NOWY JEDWABNY SZLAK NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM W POZNANIU | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

NOWY JEDWABNY SZLAK NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM W POZNANIU

W dniach 24 – 28 września 2019 Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu gościł ponad 100 prezydentów, rektorów i naukowców największych uczelni rolniczych Chin oraz krajów należących do Silkroad Agricultural Education and Research Innovation Alliance. Projekt ma na celu intensyfikację współpracy naukowej i dydaktycznej na rzecz postępu branży rolniczej.

 

„Jedwabny Szlak jest aktywnym środowiskiem gospodarczym Azji Wschodniej,  z dumną historią rozwoju rolnictwa” – mówił na ceremonii otwarcia Prezydent Nortfhwest A&F University Wu Pute - „Jedwabny Szlak jest również europejskim kręgiem gospodarczym z dobrze rozwiniętymi nowoczesnymi rozwiązaniami w rolnictwie, a także posiada ogromne zaplecze rolnicze i potencjał rozwojowy. Każdy region ma swoje zalety pod względem zasobów rolniczych, czy zdolności produkcyjnych. Wymiana i współpraca w sektorze rolnym zawsze były połączeniem wspólnych interesów, jeśli chodzi o państwa położone wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Obecnie wspieranie rozwoju rolnictwa w Azji środkowej ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego regionu”.

 

Silkroad Agriculture Education and Research Innovation Alliance (SAERIA) jest pozarządową, niekomercyjną i międzynarodową platformą współpracy, do której dobrowolnie dołączają uniwersytety rolnicze, instytucje i przedsiębiorstwa z krajów oraz regionów wzdłuż Jedwabnego Szlaku działające na rzecz rozwoju edukacji rolniczej oraz badań technologicznych regionu. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest jedyną uczelnią z Polski należącą do SAERIA.

 

„Współpracujemy z wieloma uniwersytetami z Chin, Azji i ta współpraca jest naprawdę bardzo owocna. Mogę powiedzieć, że chyba wszystkie ośrodki; katedry, instytuty naszej uczelni mają nawiązaną jakąś współpracę z uniwersytetami chińskimi. Współpraca ta dotyczy m.in. wspólnych badań, ale są to także wyjazdy naukowców, wspólne organizowanie konferencji naukowych, oraz wymiana studencka” – powiedział PAP Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz .

 

Instytucje zrzeszone w ramach SAERIA organizują regularnie fora współpracy rolno-edukacyjnej i badawczej. Forum po raz pierwszy odbyło się w Polsce a tegorocznym gospodarzem czwartej już edycji połączonej z międzynarodową konferencją „The technology transfer in agriculture – from university research to innovation” był Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Celem konferencji było zacieśnienie współpracy w dziedzinie edukacji, badań i wymiany kulturalnej między uniwersytetami, instytutami badawczymi i przedsiębiorstwami związanymi z branżą rolniczą. W spotkaniu wzięli udział wybitni naukowcy, przedstawiciele władz uczelni oraz władze Miasta i Regionu.

 

Rok 2019 dla akademickiego Poznania oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest szczególnym rokiem obchodów jubileuszu Uniwersytetu Poznańskiego oraz 100-lecia akademickich studiów rolniczo-leśnych. Organizacja Forum 2019 oraz przybycie prezydentów i rektorów znanych na całym świecie uniwersytetów rolniczych była dodatkowym elementem obchodów 100-lecia tradycji uniwersyteckiej w Poznaniu.

 

Iwona Cieślik

Rzecznik prasowy UPP

 

Fot. I. Cieślik, R. Stasik, M.Napierała

WYDZIAŁY