Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility O hortiterapii na UPP | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

O hortiterapii na UPP

150 osób uczestniczyło w konferencji naukowej pt. „Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne” odbywającej się 21.08.2018 r. na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jeszcze kilka lat temu pojęcie hortiterapii było praktycznie nieznane.  Brak było jakichkolwiek informacji czy publikacji w tym zakresie. Jednak sytuacja się zmienia, rola tej formy oddziaływania na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka stale rośnie i zyskuje na popularności w dużej mierze dzięki pracy naukowców wyższych uczelni i osób zafascynowanych tematem.

 

W literaturze istnieje wiele definicji hortiterapii, ale ogólnie można stwierdzić, iż jest to terapia wykorzystująca pracę w ogrodzie w celu poprawy kondycji fizycznej i psychicznej człowieka, stosunków międzyludzkich oraz warunków rekreacji i wypoczynku. I tym tematom poświęcona była konferencja organizowana już po raz trzeci przez Katedrę Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Celem konferencji była dyskusja o najważniejszych i aktualnych problemach związanych z hortiterapią jako metodą wspomagającą leczenie tradycyjne. Podejmowano tematy o roli tej formy oddziaływania na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka, jej formalnemu usankcjonowaniu, formom czy korzyściom jakie przynosi. W drugiej części wydarzenia miała miejsce sesja warsztatowa, podczas której min. pokazano metody przygotowywania mas sensorycznych, zgłębiano tajniki wykorzystywania liści w hortiterapii oraz tworzono obrazy za pomocą roślin. 

 

Konferencji towarzyszyła wystawa fotografii Dawida Słowińskiego Natura Warta Poznania.

 

Iwona Cieślik
Rzecznik prasowy UPP

WYDZIAŁY