O HORTITERAPII NAUKOWO I PRAKTYCZNIE

“Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne” pod tym tytułem 20 sierpnia 2019 r. odbyła się już po raz czwarty konferencja naukowa na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Program konferencji obejmował zagadnienia poprawy zdrowia fizycznego oraz psychicznego, a także relacji społecznych poprzez kontakt z zielenią i bogactwem świata roślin.

W części referatowej omówione zostały aspekty terapeutycznego wykorzystania ogrodnictwa, a także dowiedzieć się było można o zbawiennym wpływie roślin na zdrowie człowieka. Druga część konferencji poprowadzona została w formie warsztatów, podczas których uczestnicy mogli poznać metody wykorzystywane w hortiterapii. W konferencji wzięli udział pracownicy ośrodków naukowych i placówek terapeutycznych, osoby prowadzące warsztaty zajęciowe i zajmujące się hortiterapią oraz miłośnicy ogrodów.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac Marty Bielawaskiej zatytułowana „Moc z natury”, która ukazywała zachwycające piękno przyrody zatopione w papierze.

Hortiterapia rozumiana jako terapia ogrodnicza wykorzystuje zajęcia w ogrodzie i przebywanie wśród roślin w celu poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka, a także jego relacji międzyludzkich. Ta dziedzina nauki i równocześnie rodzaj terapii rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Korzyści wynikające z przebywania w otoczeniu roślin i aktywności w zakresie ich uprawy i pielęgnacji są widoczne w poprawie zdrowia fizycznego, rozwoju emocjonalnego i umysłowego człowieka, służą zatem lepszej jakości życia. Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prowadzi obecnie nabór na 4. edycję studiów podyplomowych „Hortiterapia”. Zgłoszenia przyjmowane są do 9 września 2019 r.

Więcej na temat studiów podyplomowych : http://www.hortiterapia.edu.pl/charakter.html

Rzecznik prasowy UPP