OTWARCIE INWESTYCJI ZAKŁADU DOŚWIADCZALNO-DYDAKTYCZNEGO UPRAWY ROLI I ROŚLIN GORZYŃ W ZŁOTNIKACH

Uroczyste otwarcie nowego budynku Zakładu Doświadczalno-Dydaktycznego Uprawy Roli i Roślin Gorzyń z siedzibą w Złotnikach odbyło się 24 maja 2019 r. Nowa infrastruktura pozwoli na rozszerzenie oferty badań prowadzonych przez Zakład, umożliwi również organizowanie szeregu spotkań z pracownikami, studentami i z współpracującymi z Zakładem firmami.

Budynek doświadczalno-dydaktyczny wraz z wiatą garażową wybudowała Firma Remontowo- Budowlana Jacek Niedziela z Kostrzyna Wielkopolskiego. Budowa obiektu trwała od czerwca 2017 roku do września 2018 roku, natomiast działalność rozpoczęto w styczniu 2019 r. Całkowita powierzchnia budynku wynosi 920,21 m2, a wiaty garażowej 279,73m2. Cały teren inwestycji został ogrodzony, utwardzony i wyłożony kostką, wykonano parking, zamontowano dwa duże silosy zbożowe oraz zbiornik na paliwo. Mam nadzieję, że nowo powstały obiekt usprawni pracę wielu osobom i stanie się kolejną piękną wizytówką Zakładu Doświadczalno-Dydaktycznego i naszej Uczelni.- mówił prof. dr hab. Jan Pikul, Rektor UPP dokonując otwarcia budynku.

Dwukondygnacyjny budynek łączy w sobie kilka funkcji: na parterze jest mała sala wykładowa, pokoje pracy wraz z węzłem socjalnym i sanitarnym, a w drugiej części budynku magazyn oraz garaż. Wszystkie zaprojektowane pomieszczenia zostały dostosowane do wymogów prowadzenia prac doświadczalnych, usprawniając realizację obserwacji i pomiarów, a także znacząco poprawiając bezpieczeństwo i komfort pracy. Zakład Doświadczalno-Dydaktyczny Uprawy Roli i Roślin Gorzyń gospodaruje na ok. 120 ha zlokalizowanych w 4 filiach na terenie województwa wielkopolskiego. Stanowi on bazę doświadczalną Katedr Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, szczególnie dla Katedry Agronomii. Z zakresu szeroko pojętego doświadczalnictwa rolniczego prowadzone są tutaj liczne badania polowe dotyczące m.in. agrotechniki, oceny odmian, zmianowania roślin, wpływu deszczowania, nawożenia, stosowania biostymulatorów i środków ochrony roślin na plonowanie roślin rolniczych. W Zakładzie obecnie pracuje 28 osób, z czego 8 zatrudnionych jest w filii w Złotnikach.

Liczne badania realizowane w Zakładzie Doświadczalno-Dydaktycznym Uprawy Roli i Roślin Gorzyń w Złotnikach stanowią doskonała bazę i zaplecze dydaktyczne, poprzez popularyzację wiedzy oraz wdrażając efekty pracy naukowo-badawczej do praktyki rolniczej w sposób wymierny wspomagają rozwój kadr naukowych. W Złotnikach prowadzone są również badania rejestracyjne i marketingowe środków ochrony roślin we wszystkich gatunkach roślin uprawnych oraz warzywach na zlecenie firm z branży chemicznej. Środki pozyskane z prowadzenia prac badawczych pozwalają na samodzielne finansowanie działalności Zakładu.

Rzecznik prasowy UPP