Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie 2018 | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie 2018

W minioną niedzielę, 26 sierpnia w niezwykle zielonej scenerii Polany Harcerza nad Jeziorem Maltańskim odbyły się Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie. To wydarzenie szczególne, gdyż po raz pierwszy odbyło się w Poznaniu, dodatkowo obchodzone wspólnie  z 1050-leciem biskupstwa poznańskiego.

Dożynki to doroczne tradycyjne święto plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.

Świętowanie rozpoczęła wystawa maszyn rolniczych, po której odbyła się uroczysta msza św. Tłumy zwiedzających przyciągnął obrzęd dożynkowy, przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który zaprezentował się m.in. w tańcach: kujawiaku z oberkiem oraz krakowiaku kończącym pokaz.

Dla zwiedzających przygotowano moc atrakcji. Można było m.in. obejrzeć pracę rzemieślników prezentujących ginące zawody, tresurę psów, pokazy ratownictwa wodnego. Na stoisku zorganizowanym przez Katedrę Roślin Ozdobnych Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UPP można było uczestniczyć w warsztatach florystycznych oraz podziwiać kompozycje kwiatowe. Dla miłośników zwierząt przygotowano wystawy ptaków oraz zaaranżowano zagrody zwierząt hodowlanych, min. owiec z Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Swadzim naszej uczelni. Organizatorzy zapewnili także zwiedzającym degustacje produktów, przede wszystkim tradycyjnych i regionalnych, m.in. kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej oraz część artystyczno-rozrywkową.

Dział Marketingu i Komunikacji UPP