Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility WYSTAWA INSYGNIÓW REKTORSKICH W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

WYSTAWA INSYGNIÓW REKTORSKICH W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM

„Insygnia rektorskie wyższych uczelni państwowych w Poznaniu” to tytuł wystawy otwartej 4.02.2019 w poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym. Wystawę zorganizowano z okazji 500-lecia założenia Akademii Lubrańskiego oraz 100-lecia istnienia szkolnictwa wyższego w Poznaniu.

W dawnej siedzibie Akademii Lubrańskiego prezentowane są insygnia rektorskie poznańskich uczelni:

• Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
  • Uniwersytetu Artystycznego
  • Uniwersytetu Ekonomicznego
  • Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego
  • Uniwersytetu Przyrodniczego
  • Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego
  • Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego
  • Politechniki Poznańskiej

Insygnia prezentowane na wystawie powstały w różnym czasie. Najstarsze z nich wykonano na zamówienie pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego Heliodora Święcickiego według projektu wybitnego artysty Jana Wysockiego w 1920 r. Większość przedmiotów na wystawie prezentowane jest w zestawach: łańcuch, berło i pierścień, a każde z nich posiada symboliczne znaczenie. „Berło, wywodzące się z laski pasterskiej to znak najwyższej wiedzy i możliwości podejmowania kluczowych decyzji. Łańcuch oznacza powagę pełnionego urzędu, natomiast pierścień odwołuje się do symboliki ślubowania, podczas którego rektor zobowiązuje się do wiernej i lojalnej służby na rzecz kierowanej przez siebie uczelni” czytamy w specjalnie przygotowanej na wystawę broszurze.

Wystawa, której kuratorem jest Michał Błaszczyński, potrwa do 2.03 2019 r. Zapraszamy!

Rzecznik prasowy UPP