Z drewna. Festiwal doświadczeń

W niedzielę, 8 września 2019 roku na polanie przy ulicy Strzeleckiej w Swarzędzu promowano najdoskonalszy naturalny surowiec, jakim niewątpliwie jest drewno. Głównym organizatorem wydarzenia była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, która zaprosiła do współpracy dwa Wydziały naszego Uniwersytetu – Leśny oraz Technologii Drewna.

Doświadczenia, warsztaty, pokazy, wystawy, konkursy i wydarzenia sportowe – wszystkie aktywności, które przygotowano w ramach Festiwalu łączyło... drewno. Było zabawnie, naukowo, a przede wszystkim edukacyjnie.

Na stoisku Wydziału Leśnego można było zapoznać się z rodzimymi gatunkami drzew. Każdy uczestnik pikniku mógł spróbować dopasować szyszki do pędów drzew iglastych (co, wbrew pozorom, nie było takim łatwym zadaniem), rozpoznać drzewa po ich pędach, obejrzeć ich nasiona i owoce. Najmłodsi chętnie tworzyli pocztówki z „Ogrodu Dendrologicznego”. Bezapelacyjnie największą popularnością, zwłaszcza wśród dorosłych, cieszyło się jednak rozróżnianie gatunków, mając przed sobą jedynie drewniany krążek.

Na stoisku Wydziału Technologii Drewna prezentowano drewno pochodzące z różnych stref klimatycznych, w tym najlżejsze i najcięższe na świecie. Można było poznać budowę mikroskopową drewna oraz przeprowadzić na nim różne eksperymenty: napicie się soku, puszczanie baniek mydlanych, ekologiczne zabezpieczanie przed ogniem. Duże wrażenie wywarły owady niszczące drewno, ale największe – drewniane rowery, zbudowane przez studentów Wydziału. Na Wydziałowym stoisku odbywały się również warsztaty projektowe dla dzieci z użyciem techniki 3D PEN, w ramach promocji międzynarodowego projektu BaltSe@nioR, koordynowanego przez Katedrę Meblarstwa UPP.

Jolanta Węgiel (WL)

Edward Roszyk (WTD)