Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zwierzęta hodowlane zakładów doświadczalnych UPP nagrodzone na RWZH Sielinko 2018 | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

W dniach 9-10 czerwca 2018 r. odbyły się, organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Wielkopolskie Targi Rolnicze - I Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych Sielinko 2018. W wystawie uczestniczyły zakłady doświadczalne Uczelni: Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Brody, Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Dłoń i Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Swadzim.

RGD Brody prezentowało trzy stawki owiec: tryki i maciorki rasy wielkopolskiej oraz tryki rasy romanowskiej.  Tryk i maciorka rasy wielkopolskiej oraz tryk rasy romanowskiej zostały wybrane czempionami wystawy. Praca hodowlana RGD Brody została też doceniona poprzez wręczenie pucharów przez Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej pana Piotra Walkowskiego oraz Dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu i Burmistrza Opalenicy pana Tomasza Szulca dla najlepszego hodowcy. Wszystkie zwierzęta zostały wyróżnione dyplomami i nagrodami firmy Trouv Nutrition.

RGD Dłoń wystawiło dwie jałówki. Młodsza o imieniu OTONE po buhaju NAINSTREAM w kategorii jałówki 9-10 m-cy, starsza WINATA po buhaju LYNNSTAR w kategorii 11-12 m-cy. Obie jałówki w swoich kategoriach uplasowały się na 4 miejscu. Wybór dla sędziego był bardzo trudny ponieważ obie stawki były bardzo wyrównane. Przygotowaniem jałówek zajmowało się dwóch pracowników p. Adam Ratajczak oraz p. Błażej Wierzyk, którzy wykonali swoją pracę doskonale. Pan Wierzyk Błażej był również odpowiedzialny za odpowiednią prezentację jałówek na ringu.

RGD Swadzim za prezentowane stawki owiec zdobyły tytuł czempiona dla maciorki owcy rasy białogłowej mięsnej, czempiona  dla owcy rasy fryzyjskiej oraz puchar Dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach pana Piotra Ślósarza i puchar Dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu pani Wiesławy Nowak.

W Targach Rolniczych uczestniczyli też przedstawiciele dwóch Wydziałów naszej Uczelni: Rolnictwa i Bioinżynierii oraz Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, którzy zorganizowali stoisko informacyjno-promocyjne. Zainteresowani mogli porozmawiać o problemach związanych z rolnictwem, chowem i hodowlą zwierząt, a także zapoznać się z oferta dydaktyczną wydziałów i całej uczelni.

Tekst i zdjęcia:

Gabriela Woźna - główny zootechnik RGD Brody