Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Materiały prasowe | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Materiały prasowe

PARTNER

Nim powstanie pisanka

dwa niebieskie jajka w gnieździe

Przyjrzyjmy się bliżej jajom kurzym. Ich skorupki występują w różnych odcieniach, od białego po różne odcienie brązu. Ale możemy również znaleźć także egzotyczne kolory, takie jak niebieski czy zielony? To nie tylko temat na Wielkanoc, ale również kwestia o dużym znaczeniu. Dlatego pytamy specjalistów: od czego zależy właściwie barwa skorupki kurzego jaja? 

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki 2024 o sztucznej inteligencji

uczestnicy konferencji w sali prosektorium Uniwersyteckiego Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt

Już po raz 27. Poznań stanie się areną fascynujących spotkań naukowych i artystycznych podczas Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Festiwal, który wyrósł z pasji do dzielenia się wiedzą oraz potrzeby bezpośredniego kontaktu naukowców z młodymi entuzjastami wiedzy i odkryć, odbędzie się w dniach 15-20 kwietnia 2024 roku.

UPP wraz z influencerami o ujarzmianiu bestii

prowadzący kanał Historia Bez Cenzury

W czasach kryzysu gospodarczego, gwałtownych zmian klimatycznych i dużych niepokojów geopolitycznych, jeszcze ważniejsze niż dotychczas jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Farmy wiatrowe, fotowoltaiczne, pozyskiwanie energii z siły wody to przykłady najbardziej znane, ale też coraz częściej mówi się o energii wodorowej czy niesamowitym potencjale biogazowni. Aby popularyzować tę istotną dla naszej przyszłości wiedzę, Dział Marketingu i Komunikacji UPP nawiązał współpracę z twórcami youtubowego cyklu „Historia bez cenzury”. Zobaczcie jak wyglądało ujarzmianie bestii!

Kiedy samice grają pierwsze skrzypce

myszołów

Patrząc na ptaki widzimy i słyszymy przeważnie samce. To one są bardziej kolorowe i bardziej hałaśliwe. Piękny żółty samiec trznadla i szarawa samica tego gatunku, czarno-biały intensywnie wybarwiony samiec muchołówki żałobnej i szarawa samica, śpiewający długą pieśń samiec skowronka i cichutka, skryta samica tego gatunku. Przykładów, wręcz takich podręcznikowych, są wszak dziesiątki. „No właśnie podręcznikowych” – podkreśla prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dużo wody i co dalej

zbiornik retencyjny

Trwające obecnie wysokie stany wody w rzekach są skutkiem dużej ilości opadów w lutym, które uzupełniły znacząco retencję gruntową oraz cieki. Jest to zjawisko pozytywne co podkreśla wielu ekspertów zajmujących się hydrologią. Niestety duże przepływy wody w rzekach i wysokie poziomy wód gruntowych występują w okresie, w którym zapotrzebowanie na wodę, szczególnie w rolnictwie, jest niewielkie.  

Nowe odkrycie w genetyce psów

czarny pies, leży na kocu

Często mówi się, że odpowiedzi na tajemnice życia drzemią w genach, a ostatnie badania prowadzone przez grupę naukowców z Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na czele z prof. Markiem Świtońskim potwierdzają to stwierdzenie. Zespół zajmuje się badaniami wad wrodzonych i zaburzeń rozwoju płci psów, a ich najnowsza praca, opublikowana w prestiżowym czasopiśmie naukowym PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America), rzuca nowe światło na tajemnicę wnętrostwa. 

Ochrona migracji traszek zwyczajnych i grzebieniastych

traszka

W związku z panującymi warunkami tegoroczna migracja traszek zwyczajnych i grzebieniastych w naszym regionie trwa praktycznie nieprzerwanie od 5 lutego. Osiągnęła ona różną intensywność w zależności od lokalnych uwarunkowań, przy czym aktywność płazów szczególnie nasila się tuż po zmroku, podczas dni z opadem atmosferycznym i temperaturą powyżej kilku stopni Celsjusza. 

Wysokie stany wód w rzekach to korzystna sytuacja dla bilansu wodnego Polski

pole pokryte częściowo wodą

W ostatnim okresie zauważamy znaczący wzrost poziomu wód w rzekach, a także zalanie obszarów nisko położonych wzdłuż cieków wodnych na obszarze całego kraju. To zjawisko jest rezultatem intensywnych opadów, mających istotny wpływ na ekosystem wodny w Polsce. Pomimo że pierwsze wrażenie może budzić niepokój, warto podkreślić, że te warunki przynoszą pozytywne efekty dla bilansu wodnego regionu. 

  

Uniwersytecka przestrzeń przyjazna rodzicom

żółty fotel dla matek karmiących piersią

Coraz częściej w przestrzeniach uniwersyteckich przebywają studenci i studentki, którzy łączą zdobywanie wyższego wykształcenia z rolą rodzica. Stworzenie na uczelni warunków wspierających równoczesne pełnienie obu tych funkcji to potrzeba, na którą wskazywały m.in. wyniki badania z zakresu równego traktowania w miejscu pracy i nauki. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu odpowiada na te potrzeby poprzez zaproponowanie miejsc przystosowanych dla rodziców z małymi dziećmi. 

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wiedzie prym w badaniach nad birdwatchingiem

mężczyzna i kobieta, otoczeniu drzew, obserwują ptaki przez lornetki

Birdwatching, albo ptasiarstwo, to aktywność związana z obserwacjami ptaków dla przyjemności. Zjawisko to jest coraz popularniejsze, na tyle, że wielu badaczy obserwuje już nie tylko ptaki, ale ptasich obserwatorów. Coś z pogranicza ornitologii – czyli nauki o ptakach, socjologii i psychologii. 

Miasto jest ptasie: różnorodność awifauny w skontrastowanych siedliskach miejskich

gołąb na chodniku, w tle znajdują się dwa ptaki

W miastach, które rozprzestrzeniają się z rosnącą dynamiką na całym globie, często kosztem naturalnych ekosystemów, obserwujemy nieunikniony wpływ procesów urbanizacji na lokalną faunę i florę. Mimo że niektóre gatunki potrafią się adaptować do życia w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka, wciąż wiele pytań pozostaje otwartych w kwestii tego, jak dokładnie przebiegają te procesy adaptacyjne, i które elementy miejskiego krajobrazu - takie jak parki, ogrody, zbiorniki wodne, czy też gęsta zabudowa - są wybierane przez poszczególne gatunki ptaków. 

Filmowa edukacja UPP – rusza nowy cykl na YouTube

operator trzyma kamerę, a w tle jest szklarnia

Czy chrząszcze mogą zjadać plastik? Skąd się biorą klony jodły? Czy da się pozyskać energię z kolby kukurydzy? Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu rozpoczyna na swoim YouTube cykl odcinków, popularyzujących badania prowadzone na uczelni. Materiały powstały przy współpracy z w naukowcami ze wszystkich wydziałów UPP, dlatego odbiorcy znajdą tu różnorodną tematykę, od rolnictwa i leśnictwa aż do ekonomii. Filmy będą się pojawiać co miesiąc przez cały rok. 

Śmieciowa dieta polskich bocianów

dwa bociany siedzą na drewnianych belkach

Gdyby zrobić uliczna sondę z pytaniem o to co zjada bocian, to zapewne najprostsze i najszybsze skojarzenie byłoby jedno – żaby. Otóż to dawno i nieprawda, bo żab jest zwyczajnie za mało, a tak naprawdę nawet w warunkach eksperymentalnych nigdy nie stanowią ulubionego dania bocianów – wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – A w diecie polskich bocianów, niestety łatwiej o znalezienie śmieci niż tychże przysłowiowych żab. 

Strony

Subskrybuj RSS - Materiały prasowe

WYDZIAŁY