Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Coraz wyższa pozycja UPP w światowych rankingach | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Coraz wyższa pozycja UPP w światowych rankingach

W roku 2023 Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) odnotował awans w światowych rankingach uczelni wyższych, umacniając swoją pozycję na arenie międzynarodowej. To z pewnością korzystna tendencja, która odzwierciedla coraz wyższą jakość nauczania i wkład w rozwój nauki na światowym poziomie, przyczyniając się do wzrostu prestiżu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

 

 

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w roku 2023 był pozycjonowany w tak elitarnych rankingach jak: QS World University Rankings, Times Higher Education World University Rankings (THE), Shanghai Global Ranking of Academic Subjects (GRAS), U.S. News Best Global Universities Rankings, Center for World University Rankings (CWUR), CWTS Leiden Ranking oraz w krajowym rankingu Perspektywy. 

 

  • W rankingu szanghajskim Global Ranking of Academic Subjects (GRAS), UPP uzyskał bardzo dobre rezultaty aż w czterech dziedzinach - Agricultural Sciences, Ecology, Food Science & Technology oraz Veterinary Sciences. Szczególnie imponujące jest pierwsze miejsce w Polsce w kategorii Agricultural Sciences (76-100 w świecie) oraz znaczny awans w tej kategorii w porównaniu z poprzednimi latami (w 2021 roku pozycja 401-500, a w 2022 roku 301-400). W kategoriach Food Science & Technology oraz Veterinary Sciences UPP uzyskał wysokie miejsca w przedziale 201-300, plasując się odpowiednio na trzecim i szóstym miejscu w Polsce, a w Ecology 401-500 i piąte miejsce w Polsce. 

  • W rankingu QS World University Rankings Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu znalazł się w przedziale 801-850, spośród sklasyfikowanych 1500 uczelni na całym świecie, zajmując tym samym piąte miejsce w Polsce. Natomiast w QS World University Ranking by Subject 2023, UPP zdobył wysokie miejsce (101-150) w kategorii rolnictwa i leśnictwa na świecie, zajmując drugą pozycję w Polsce.  

  • W 2023 roku UPP po raz pierwszy został sklasyfikowany w rankingu dotyczącym działań na rzecz zrównoważonego rozwoju QS World University Rankings: Sustainability, plasując się na 16. pozycji spośród polskich uczelni.  

  • Debiutując w Times Higher Education World University Rankings (THE) UPP znalazł się w przedziale 1201-1500, osiągając równocześnie wysoką ocenę w kategoriach nauk przyrodniczych i inżynierii. W kategorii nauki przyrodnicze (Life Sciences), UPP uplasował się na ósmym miejscu w Polsce, zdobywając pozycję 601-800 na świecie, natomiast w inżynierii (Engineering) Uczelnia zajęła 11. miejsce w Polsce, a globalnie w przedziale 1001+. 

  • W Best Global Universities Rankings prowadzonym przez U.S. News UPP zajął 1542 pozycję na świecie i 547. w Europie, a w rankingach tematycznych wyróżnił się zwłaszcza w dziedzinie Food Science and Technology, plasując się na drugim miejscu w Polsce, a w kategorii Agricultural Sciences – na trzecim miejscu w Polsce (na 249 miejscu globalnie). Natomiast uzyskane wyniki z kategoriach Plant and Animal Sciences oraz Environomiental/Ecology dały naszej Uczelni piątą pozycję w kraju. 

  • W CWTS Leiden Ranking UPP wzmocnił swoją pozycję, awansując o 52 miejsca w porównaniu do 2022 roku, co przekłada się na miejsce 917. na świecie i 306. w Europie.  

  • Również w rankingu The Center for World University Rankings (CWUR) Uczelnia zanotowała postęp, przesuwając się z pozycji 1511 w 2022 roku na 1506 w 2023 roku. 

  • Potwierdzeniem mocnej pozycji UPP są również ubiegłoroczne wyniki rankingu Perspektywy, w którym w kategorii uczelni rolniczych nasz Uniwersytet zajął pierwsze miejsce wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 
     

Przedstawione zestawienie jednoznacznie ukazuje, że pomimo zróżnicowanych kryteriów i różnorodnych metod oceny, zauważalny jest wyraźny trend wzmacniania pozycji Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w światowych rankingach uczelni wyższych. To nie tylko dobry prognostyk na ten rok, ale także dowód na wysoki poziom nauczania i prowadzonych badań. Wzmacnianie pozycji UPP na arenie międzynarodowej nie byłoby możliwe bez zaangażowania całej społeczności akademickiej, która przyczynia się do tego, że nasza Uczelnia staje się coraz bardziej rozpoznawalnym ośrodkiem edukacyjnym na świecie. To wspólne wysiłki na polu doskonalenia jakości kształcenia oraz prowadzenia innowacyjnych badań naukowych są kluczowym czynnikiem determinującym przyszłe sukcesy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.  

 

Prof. UPP dr hab. Ewa Kiryluk-Dryjska, pełnomocnik  Rektora ds. rankingów 

Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP 

WYDZIAŁY