Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Dr Natalia Genstwa laureatką konkursu "Wielkopolska dla Planety 2030” | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Dr Natalia Genstwa laureatką konkursu "Wielkopolska dla Planety 2030”

W konkursie „Wielkopolska dla Planety 2030”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, w gronie wyróżnionych młodych naukowców znalazła się naukowczyni Wydziału Ekonomicznego UPP.

Laureatką w kategorii „Nauka” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu została dr Natalia Genstwa, za pracę „Rozwój gospodarczy regionów Polski a zmiany emisji gazów  uśmiechnięta kobieta, w zielonej sukience - naukowczyni Wydziału Ekonomicznego UPP, wyróżniona w konkursie „Wielkopolska dla Planety 2030”  cieplarnianych (badania w kontekście środowiskowej krzywej Kuznetsa)”. Celem badań była identyfikacja i ocena kierunków oddziaływania rozwoju gospodarczego regionów Polski na zmiany emisji wybranych gazów cieplarnianych oraz wskazanie gospodarczych determinant tych zmian. Badania zrealizowano w kontekście koncepcji środowiskowej krzywej Kuznetsa, z której wynika, że wraz z rozwojem gospodarczym poziom degradacji środowiska rośnie. Trend ten zmienia się po osiągnięciu pewnego poziomu rozwoju.

Celem Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska dla Planety 2030” jest promowanie innowacyjnych firm i podkreślenie roli nauki we współpracy z biznesem w kontekście działań proklimatycznych. Nagrody w konkursie przyznawane są w dwóch kategoriach: „Nauka” oraz „Biznes”. Kategoria „Nauka” adresowana jest do doktorów i doktorantów, których aktywność naukowa dotyczy zintegrowanych działań w obszarze gospodarczym, społecznym i ochrony klimatu. Natomiast kategoria „Biznes” skierowana jest do regionalnych przedsiębiorstw, które stosują innowacyjne rozwiązania w ramach sześciu inteligentnych specjalizacji dla Wielkopolski.

Nagrodą w kategorii „Nauka” jest udział w spotkaniach naukowych dotyczących sztucznej inteligencji w Singapurze (2 osoby) oraz dwutygodniowy pobyt w centrum naukowym Danau Girang Field Centre w Malezji na wyspie Borneo (5 osób).

Konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska dla Planety 2030” jest kontynuacją konkursu pod nazwą „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”. Nowa edycja konkursu została poszerzona o komponent naukowy – teraz nagradzani są nie tylko przedsiębiorcy, ale również naukowcy działający w regionie.

Źródło: https://www.umww.pl/wielkopolska-dla-planety-2030

Redakcja: Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP