Kolejny film promujący badania na UPP - Zmniejszanie emisji CO2 na etapie odnowienia drzewostanu

Ocenia się, że ekosystemy leśne na Ziemi pochłaniają 2,4 ± 0,8 Gt węgla rocznie, a związany węgiel lokowany jest zarówno w roślinach, jak i pod ziemią. Tak naprawdę, w  glebach kumuluje się większość węgla organicznego pochłanianego przez las – jest go tam ponad dwu-, trzykrotnie więcej niż w atmosferze.

Z kolei w lasach strefy umiarkowanej zawartość węgla w glebie może być nawet do 3 razy większa niż w biomasie nadziemnej. Pierwiastek ten uwalnia się z powrotem do   atmosfery m.in. poprzez mechaniczną ingerencję podczas prac leśnych. Badania wskazują, że w tym ostatnim przypadku jest to wzrost emisji o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent. Skoro więc gospodarka leśna może wpływać w istotny sposób na bilans dwutlenku węgla w atmosferze, to można podjąć działania zmierzające do modyfikacji procesu produkcji leśnej, aby zmaksymalizować zdolność lasów do pochłaniania CO2.

Polskie Lasy Państwowe gospodarując na ponad 7 mln ha stają się potężnym w gospodarce rezerwuarem węgla. Celem projektu naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu było opracowanie alternatywnej metody przygotowania obszarów pod nowe nasadzenia, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Obliczali ilościową emisję CO2 z powierzchni odnowieniowych, a potem sprawdzali różne metody przygotowania gleby, aby sprawdzić, która z nich powoduje najmniejszą emisję i na tej podstawie opracowali zalecenia na przyszłość.

W projekcie brali udział:

prof. UPP Bogdan H. Chojnicki*, mgr inż. Patryk Poczta*, dr inż. Kamila M. Harenda*, dr inż. Damian Józefczyk* - Pracownia Bioklimatologii, Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska UPP

dr inż. Paweł Dłużewski - Katedra Gleboznawstwa, Rekultywacji i Geodezji**, Wydział Inżynierii Środowiska i Mechanicznej UPP

prof. dr hab. Piotr S. Mederski, prof. UPP Mariusz Bembenek - Katedra Użytkowania Lasu, Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP

prof. dr hab. Paweł Rutkowski, dr Monika Konatowska - Katedra Botaniki i Siedliskoznawstwa Leśnego, Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP

Nadleśniczy Jacek Szczepanik, Zast. Nadleśniczego Artur Stawicki - Nadleśnictwo Oborniki, Lasy Państwowe

Leśniczy Przemysław Nowak - Leśnictwo Chraplewo, Lasy Państwow Leśniczy Marcin Kubiak - Leśnictwo Daniele, Lasy Państwowe

Film został zrealizowany w ramach projektu „Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.

Link do odcinka: https://youtu.be/u2w2rj4_9cI

Zdjęcia: GUZIK-OWCY