Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Narada Techniczno-Gospodarcza w sprawie projektu Uproszczonego Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Doświadczalnego Zielonka na lata 2024-2033 | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Narada Techniczno-Gospodarcza w sprawie projektu Uproszczonego Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Doświadczalnego Zielonka na lata 2024-2033

10 października 2023 roku w Sali Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyła się Narada Techniczno-Gospodarcza (NTG) zwołana przez Dziekana Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP – prof. dr. hab. Piotra Łakomego, której celem było sformułowanie końcowych ustaleń w sprawie organizacji prac urządzeniowych oraz założeń do Uproszczonego Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Doświadczalnego Zielonka na okres od 01.01.2024 do 31.12.2033 r. (UPUL). 

 

 

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu,  Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oddziału poznańskiego, Starostw Powiatowych w Poznaniu i w Obornikach, Gmin leżących w zasięgu terytorialnym Leśnego Zakładu Doświadczalnego Murowana Goślina (LZD MG), Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Nadleśnictw bezpośrednio sąsiadujących z LZD MG oraz przedstawiciele organizacji przyrodniczych. Na NTG obecni byli także członkowie Zespołu Lokalnej Współpracy, których obecność jest bardzo ważnym głosem społecznym. Obradom przewodniczył dr inż. Paweł Strzeliński – Kierownik Zadania UPUL dla LZD MG. 

 

Podczas spotkania informację o realizacji poprzedniego UPUL na lata 2014-2023 przedstawił Piotr Koprowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Doświadczalnego Zielonka. Gospodarka leśna za poprzednie dziesięciolecie została zaprezentowana m.in. poprzez porównanie zaplanowanych zadań gospodarczych z ich wykonaniem (pozyskanie drewna, hodowla lasu), ocenę wpływu wykonanych zabiegów gospodarczych na stan lasu oraz ocenę stanu sanitarnego i zdrowotnego drzewostanów. Podsumowano również zmiany w zakresie stanu posiadania nadleśnictwa oraz liczby powierzchni badawczych założonych na terenie nadleśnictwa. Ponadto omówiono rozmiar szkód spowodowanych przez czynniki biotyczne, abiotyczne i antropogeniczne, wskazując przy tym na istotny problem związany ze zbyt dużą ilością zwierzyny w Puszczy Zielonce, która powoduje znaczne szkody przy odnowieniu lasu gatunkami liściastymi. Podsumowując minione dziesięciolecie realizacji przez Nadleśnictwo Doświadczalne Zielonka wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej podkreślono, że przez ten okres nie zostały zmniejszone walory przyrodnicze nadleśnictwa, a zadania z zakresu ochrony przyrody realizowano zgodnie z Programem Ochrony Przyrody, Planem Zadań Ochronnych oraz Planem Ochrony. 

 

W dalszej części narady Piotr Kubala, zastępca dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Oddział w Poznaniu przedstawił wyniki prac inwentaryzacyjnych przeprowadzonych na terenie Nadleśnictwa Doświadczalnego Zielonka wiosną br., podczas których dokonano m.in. pełnego rozpoznania  gleb, zespołów roślinnych, siedlisk przyrodniczych i drzewostanów nadleśnictwa oraz oceny stanu lasu. Na podstawie przeprowadzonych prac terenowych opracowany został projekt UPUL na lata 2024 – 2033. Omówione zostały m.in. proponowane etaty cięć oraz ilości drewna do pozyskania w związku z potrzebami odnawiania  

 

i pielęgnowania drzewostanów, a także rozmiar prac z zakresu hodowli lasu. W projekcie planu uwzględniono zadania ochronne dla obszarów Natura 2000 i rezerwatów przyrody oraz Plan Ochrony Parku Krajobrazowego „Puszcza Zielonka”. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność dostosowania działań do zmian klimatycznych i prowadzenia jeszcze bardziej zrównoważonej gospodarki. Wskazano ważność pogodzenia zasad zachowania trwałości lasu, funkcji ochronnych lasu i zaspokojenia potrzeb społecznych – zarówno ekologicznych, jak i gospodarczych. 

 

Spotkanie zakończyło się merytoryczną dyskusją, podczas której uczestnicy wymienili się spostrzeżeniami i opiniami na temat projektu UPUL. Przebieg dyskusji oraz przyjęte ustalenia zawarto w protokole z posiedzenia NTG, który dostępny jest na stronie internetowej LZD MG. 

 

„Uproszczony Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Doświadczalnego Zielonka na lata 2024 – 2033 wraz z Programem Ochrony Przyrody i Prognozą Oddziaływania na Środowisko i Obszary Natura 2000” zostanie teraz przekazany do poszczególnych gmin celem udostępnienia do konsultacji społecznych na okres 60 dni. W okresie 30 dni od daty wyłożenia projektu UPUL właściciele lasów oraz zainteresowane osoby będą mogły składać pisemnie zastrzeżenia i wnioski w sprawie projektu planu. W sprawie uznania lub nieuznania zastrzeżeń lub wniosków decyzję podejmie starosta, który jednocześnie zatwierdzi UPUL na kolejne dziesięciolecie. 

 

 

Agata Rutkowska, LZD MG 

Fot. Marek Knobel, LZD MG 

 

​​​​​​​ ​​​​​​​

WYDZIAŁY