Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Otwarcie wystawy "Pasja & geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla" | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Otwarcie wystawy "Pasja & geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla"

W Dniu Kobiet w Katedrze Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Pasja & geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla", prezentującej sylwetki wybitnych naukowczyń świata fizyki i chemii.

Gości przywitali organizatorzy prof. dr hab. Piotr Łakomy, dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna oraz prof. dr hab. Izabela Ratajczak,   kierowniczka Katedry Chemii. Następnie współautor wystawy, prof. UAM dr hab. Tomasz Pospieszny, poprowadził niezwykle interesujący wykład, rzucając światło na życie i osiągnięcia głównych bohaterek, a jednocześnie ukazując trudne czasy, w jakich kobiety te musiały udowadniać swoją wartość naukową. Uczestnicy mieli okazję bliżej poznać historie Marii Skłodowskiej-Curie (odkrywczyni polonu i radu), Harriet Brooks (odkrywczyni radonu), Lise Meitner (odkrywczyni protaktynu i współodkrywczyni rozszczepienia jądra atomowego), Stefania Horowitz (udowodniła eksperymentalnie istnienie izotopów), Marietta Blau (badaczka reakcji jądrowych za pomocą emulsji fotograficznych), Idy Tacke-Noddack (odkrywczyni mazuru i renu), Irène Joliot-Curie (odkrywczyni sztucznej radioaktywności), Marii Goeppert-Mayer (autorka teorii powłokowego modelu jądra atomowego) i Chien-Shiung Wu (badaczka promieniowania beta), a także Clara Immerwahr-Haber i Milevy Marič-Einstein, które uczestniczyły w newralgicznych etapach rozwoju nauki.

Wystawa "Pasja & geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla" nie tylko ukazuje historie biograficzne, ale również pozwala naukowczyniom zabrzmieć swoim własnym głosem, inspirując do dalszego kształtowania roli kobiet w nauce. Wystawę można oglądać w budynku Katedry Chemii do końca czerwca.

Rzeczniczka prasowa UPP