Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Spotkanie grupy projektowej Crop Gas na Uniwersytecie Zambijskim | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Spotkanie grupy projektowej Crop Gas na Uniwersytecie Zambijskim

Od grudnia 2022 roku w Katedrze Agronomii UPP realizowany jest projekt dotyczący wpływu rolnictwa konserwującego na emisję gazów cieplarnianych. Realizacja projektu odbywa się w ramach konsorcjum międzynarodowego, które uzyskało finasowanie projektu Crop Gas realizowanego z programu EJP SOIL European Joint Programme (Horyzont 2020).

Chociaż istnieją dowody na to, że rolnictwo konserwujące może zwiększyć stabilność plonowania w obliczu zmian klimatycznych i poprawić strukturę gleby to kwestia jego wpływu  na wielkość emisji (GC) pozostaje otwarta. Projekt CropGas gromadzi naukowców z Europy i Afryki Subsaharyjskiej, którzy aktywnie prowadzą badania nad emisją gazów cieplarnianych w rożnych systemach uprawy. W badaniach wykorzystywane są istniejące wieloletnie eksperymenty polowe z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Polski, RPA, Zambii, Zimbabwe i Malawi. Doświadczenia te lokalnie badają działania rolnictwa konserwującego, międzyplonu i płodozmianu na wielkości emisji gazów cieplarnianych. Na poletkach doświadczalnych zamontowane zostało najnowocześniejsze oprzyrządowania polowe do pomiaru emisji gazów cieplarnianych z gleby i monitorujące parametry glebowe, co pozwala na uzyskanie pomiarów w dokładnej rozdzielczości czasowej.

Kierownikiem projektu ze strony polskiej jest prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska przy współudziale strefy biznesu, którym w projekcie jest firma Fargo PW z Tarnowa Podgórnego. Wyniki pozwolą ocenić, w jaki sposób lokalne środowisko i zarządzanie uprawami wpływa na względny udział CO2, CH4 i N2O w emisji gazów cieplarnianych z gleby oraz czy przyjęcie rolnictwa konserwującego łagodzi potencjał do tworzenia efektu cieplarnianego tych emisji. Pomiary emisji są obecnie zestawiane z plonami roślin i innymi miernikami, co pozwoli na ich szerszą ocenę.

Właśnie omówieniu uzyskanych wyników i wspólnej ich analizie służyło spotkanie całej grupy projektowej, które odbyło się u jednego z konsorcjantów projektu w dniach 26 do 29 lutego 2024r. na Uniwersytecie Zambijskim w Lusace. Stronę Polską reprezentowała prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska, dr Dominika Radzikowska-Kujawska oraz dr Stanisław Świtek. Na spotkaniu ustalono dalsze działania projektowe oraz zakres możliwej współpracy przy innych wspólnych projektach. Poza spotkaniem na Uniwersytecie, wszyscy konsorcjanci mieli możliwość także obejrzenia poletek doświadczalnych i zapoznania się z funkcjonowaniem jednej z największych Zambijskich uczelni.

prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska

​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​