Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Sześciu nowych profesorów na UPP | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Sześciu nowych profesorów na UPP

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu powiększył swój skład o sześciu profesorów tytularnych, którym Prezydent RP 11 grudnia 2023 r. przyznał tytuły naukowe. To dowód na wysoki poziom naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Bogate doświadczenie i osiągnięcia nowych profesorów w dziedzinie nauk przyrodniczych stanowią wzmocnienie pozycji Uczelni jako wiodącej instytucji akademickiej. 

 

 

 

Prof. dr hab. Monika Jakubus z Katedry Gleboznawstwa i Mikrobiologii Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii uzyskała tytuł  Profesor  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu profesora nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Aktywność naukowa prof. dr hab. Moniki Jakubus skoncentrowana jest na aspektach badawczych z pogranicza rolnictwa i ochrony środowiska, skupiając się na takich zagadnieniach jak: zmiany we właściwościach chemicznych gleb będące wynikiem działalności człowieka, diagnostyki roślin pod kątem ich jakości wyrażonej składem chemicznym czy określanie przydatności różnych kompostów do celów rolniczych i rekultywacyjnych. Istotnym elementem, będącym w kręgu zainteresowań naukowych Pani profesor jest ocena zmian degradacyjnych środowiska glebowego wyrażonych kumulacją i fitotoksycznością metali ciężkich oraz ubytkiem materii organicznej. W swoich badaniach nawiązuje do idei zero waste oraz gospodarki o obiegu zamkniętym w kontekście racjonalnego wykorzystania biomasy odpadowej pochodzenia roślinnego. Prof. Jakubus jest autorką i współautorką ponad 160 oryginalnych prac naukowych opublikowanych w krajowych oraz międzynarodowych czasopismach naukowych. Wypromowała 110 dyplomantów. Ponadto współuczestniczyła w projektach krajowych, jak i międzynarodowych. Za dotychczasowe osiągnięcia naukowe była wielokrotnie nagradzana. Na uwagę zasługują również odbyte zagraniczne staże naukowe oraz współpraca międzynarodowa. Od 2013 roku prof. Monika Jakubus pełni funkcję kierowniczki Studiów Doktoranckich prowadzonych przy rodzimym Wydziale. Dodatkowo od 2021 roku jest aktywnym uczestnikiem programu Euraxess, a od 2023 roku ekspertem naukowym z ramienia Unii Europejskiej.  

 

Prof. dr hab. Kinga Stuper-Szablewska z Katedry Chemii Wydziału Leśnego i Technologii Drewna otrzymała tytuł naukowy profesora nauk  Pani profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rolniczych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia. Działalność naukowa Pani profesor koncentruje się na zagadnieniach związanych z analizą związków bioaktywnych w zróżnicowanych matrycach począwszy od surowców roślinnych poprzez grzyby, do surowców pochodzenia zwierzęcego. Opracowane oryginalne metodyki analityczne pozwoliły prof. Stuper-Szablewskiej na badania nad metabolizmem związków bioaktywnych w kontekście stresów oksydacyjnych wynikających z obecności czynników biotycznych na etapie uprawy roślin ze szczególnym uwzględnieniem zbóż. Naukowczyni jest autorką i współautorką kilkudziesięciu prac opublikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych, kierowała i kieruje projektami badawczymi finansowanymi z różnych źródeł, w tym w ramach programu Horyzont Europa. Za dotychczasowe osiągnięcia naukowe była wielokrotnie nagradzana w tym nagrodą Członków Wydziału Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych Polskiej Akademii Nauk dla Młodych, Aktywnych Naukowców (Pro Scientia et Vita). Na uwagę zasługują również odbyte zagraniczne staże naukowe/dydaktyczne oraz szeroka współpraca międzynarodowa m.in. z takimi jednostkami jak Uniwersytet w Bolonii, Uniwersytet w Zagrzebiu, czy Ministry of Food, Agriculture and Livestock (Turkey) (TAGEM). Była promotorem/promotorem pomocniczym dwóch ukończonych przewodów doktorskich i promotorem dwóch kolejnych, w tym realizowanego w ramach programu Doktorat Wdrożeniowy. 

 

Prof. dr hab. Hanna Maria Baranowska z Katedry Fizyki i Biofizyki Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu otrzymała tytuł naukowy profesora wProfesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu  dyscyplinie technologia żywności i żywienia. Pani profesor jest absolwentką kierunku fizyka na UAM. Od 1988 roku pracuje w Katedrze Fizyki i Biofizyki UPP, której obecnie jest kierowniczką. Jej głównymi kierunkami badań są zagadnienia wiązania wody w produktach spożywczych, technologia i fizyka biopolimerów, dynamika molekularna protonów w układach emulsyjnych. Jest uznaną specjalistką w zakresie badań z wykorzystaniem metody LF NMR. W dorobku naukowym ma kilkadziesiąt publikacji o zasięgu międzynarodowym, za które otrzymała 12 nagród JM Rektora UPP. Przyznano jej również dyplom za szczególne osiągnięcia naukowe od Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Trzykrotnie była laureatką nagrody „East-Meets-West Programm” ufundowanej przez Europejskie Towarzystwo Magnetycznego Rezonansu w Medycynie i Biologii (ESMRMB). Wypromowała trzech doktorantów, z których dwoje jest pracownikami naukowymi Katedry Fizyki i Biofizyki UPP. Jest członkiem towarzystw naukowych polskich i międzynarodowego towarzystwa AMPERE Group. Prowadzi wykłady i ćwiczenia z fizyki dla studentów pięciu wydziałów UPP. Popularyzuje metodę NMR jako nowoczesną narzędzie analizy żywności wygłaszając wykłady popularno-naukowe dla uczniów szkół średnich i członków towarzystw naukowych.  

 

 

 

Prof. dr hab. Joanna Kobus-Cisowska z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu  Profesor  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu  uzyskała tytuł profesora nauk w dyscyplinie technologia żywności i żywienia. Zainteresowania naukowe prof. dr hab. Joanny Kobus-Cisowskiej związane są głównie z badaniami dotyczącymi oceny właściwości funkcjonalnych składników żywności i oceną zwartości związków odpowiedzialnych za te aktywności. Realizuje badania nad opracowaniem nowych technologii wytwarzania produktów spożywczych i suplementów oraz zastosowaniem składników żywności w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych i niezakaźnych chorób przewlekłych. Prowadzi interdyscyplinarne badania w zakresie poszerzonym o bezpieczeństwo i jakość żywności, badania oceny potencjału przeciwutleniającego i badania wpływu składników żywności na hamowanie aktywności enzymów mających znaczenie w chorobach neurodegeneracyjnych, niezakaźnych chorobach przewlekłych i stanie zapalnym, a także badania właściwości związków aktywnych żywności w modelu in silico. W badaniach koncentruje się także na produktach fermentowanych oraz żywności probiotycznej. Aktywność naukową poszerzyła o badania aplikacyjne dotyczące aspektów związanych z produkcją żywności w sposób ekonomiczny i zrównoważony zasobowo. Promuje postęp w polskim rolnictwie jako podstawę otrzymania wysokiej jakości plonów i surowców. Ponadto wspiera zrównoważone działania w przemyśle spożywczym i rolnictwie obejmujące włączanie w strumień żywności produktów ubocznych i ograniczanie powstawania produktów odpadowych.  Prace naukowe i badawczo-rozwojowe realizowała w ramach ponad 40 projektów krajowych i międzynarodowych, w większości jako kierownik. Udokumentowaniem działalności jest m.in. 12 patentów, 16 opracowanych i wycenionych technologii gotowych do wdrożenia i ponad 20 wdrożeń. Naukowczyni aktywnie działa na rzecz rozwoju i promocji nauki w ramach rodzimego Wydziału i Uczelni poprzez prace w licznych Komisjach i Komitetach, a także realizuje prace na rzecz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Obecnie jest członkiem szeregu towarzystw i zespołów naukowych o zasięgu międzynarodowym. Była promotorem 22 prac magisterskich, 38 prac inżynierskich i licencjackich oraz 9 prac dyplomowych na studiach podyplomowych. W czasie pracy naukowej wypromowała trzy prace doktorskie. Całkowity dorobek naukowy obejmuje ponad 350 pozycji naukowych oraz publikacji popularnonaukowych. Za swoją dotychczasową działalność trzykrotnie otrzymała nagrodę JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za działalność naukową oraz dwukrotnie za działalność organizacyjną. Działalność na rzecz wdrożeń wyników badań do środowiska przemysłowego została czterokrotnie nagrodzona na forum krajowym w zakresie opracowanych produktów funkcjonalnych. 

 

Prof. dr hab. Magdalena Montowska z Katedry Technologii Mięsa Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu uzyskała tytuł profesora nauk rolniczych w  Profesor  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dyscyplinie technologia żywności i żywienia. Prof. dr hab. Magdalena Montowska ma ponad 15-letnie doświadczenie w analizie proteomicznej białek mięsa i innych produktów spożywczych. Jej działalność naukowa koncentruje się przede wszystkim na zagadnieniach dotyczących tematyki wykrywania zafałszowań żywności i identyfikacji gatunkowej technikami spektrometrii mas. Najważniejsze prace badawcze dotyczą identyfikacji markerów peptydowych odpornych na procesy technologiczne i unikalnych dla wybranych surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz w ostatnich latach - problematyki oksydacji lipidów i białek, w tym oceny wpływu tlenu i metod pakowania na stopień polimeryzacji, agregacji i degradacji białek mięsa. Naukowczyni pełniła funkcję kierownika w czterech projektach badawczych: Sonata-6, Opus-13 i Opus-19, i w jednym międzynarodowym w ramach 7th Framework Programme for Research People Marie Curie Actions Intra-European Fellowships. Za dotychczasowe osiągnięcia naukowe była wielokrotnie nagradzana. Na uwagę zasługuje również uzyskanie szeregu patentów dotyczących zestawów i sposobów wykrywania i identyfikacji mięsa oraz nasion roślin oleistych i ich produktów ubocznych w żywności.   

 

 

Prof. dr hab. Michał Kwiatek z Katedry Genetyki i Hodowli Roślin Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii uzyskał tytuł profesora nauk  Profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo, co warto podkreślić w wieku 38 lat. Jego działalność naukowo-badawcza dotyczy analizy struktury, funkcji i ewolucji chromosomów roślin uprawnych, ich dzikich lub nieuprawianych form pokrewnych oraz form mieszańcowych. W swoich badaniach stosuje metody inżynierii chromosomowej w celach hodowli roślin. W jego pracy badawczej można wyróżnić dwa główne nurty: badania podstawowe i badania aplikacyjne, które wzajemnie się uzupełniają. W ramach badań podstawowych analizuje organizację chromatyny i chromosomów oraz mechanizmy rekombinacji pomiędzy chromosomami różnych genomów. Aplikacyjny nurt badań związany jest z wprowadzaniem do zbóż uprawnych genów warunkujących odporność lub tolerancję na stresy biotyczne i abiotyczne oraz genów kontrolujących cechy struktury plonu. W zakres jego badań wchodzą analizy cytogenetyczne, molekularne, a także fenotypowe badanych roślin. Prace te były realizowane w ramach jedenastu projektów badawczych, z czego w czterech był kierownikiem (NCN-Preludium, NCN-Sonata, NCBR-Lider, MRiRW-Postęp biologiczny w doskonaleniu roślin uprawnych). Odbył też staże naukowe w Aberystwyth University, Institute of Biological, Environmental and Rural Sciences (Aberystwyth, Wielka Brytania) oraz w Leibniz-Institut für Pflanzengenetik und Kulturpflanzenforschung (Gatersleben, Niemcy), które zaowocowały międzynarodową współpracą naukową a w rezultacie projektami i publikacjami naukowymi. Jest autorem lub współautorem prac naukowych opublikowanych w czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym oraz referatów wygłoszonych na krajowych i międzynarodowych konferencjach i kongresach naukowych. Ściśle współpracuje z firmami hodowlanymi, do których przekazuj wyniki swoich projektów aplikacyjno-wdrożeniowych. Prof. Michał Kwiatek członkiem komitetu redakcyjnego prestiżowego czasopisma BMC Genomics Frontiers oraz in Plant Science, a także recenzentem artykułów naukowych dla wysoko punktowanych czasopism naukowych. Był też recenzentem sześciu prac doktorskich i trzech postępowań habilitacyjnych. Za swoją działalność naukową otrzymał Krajową Nagroda Naukowa z zakresu genetyki roślin im. Stefana Barbackiego (2014 r.) oraz Nagrodę Inteligentnego Rozwoju w kategorii „Naukowiec Przyszłości” (2020 r.). W latach 2018-2020 otrzymał Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa. Jako dydaktyk, Prof. Kwiatek był promotorem w trzech zakończonych przewodach doktorskich oraz promotorem pomocniczym jednego doktoratu. Obecnie jest promotorem doktorantki Szkoły Doktorskiej UPP. Prowadził działalność dydaktyczną na kierunkach biotechnologia, ogrodnictwo oraz rolnictwo dla studentów polsko- i anglojęzycznych, inicjując nowe przedmioty m.in. cytogenetyka molekularna roślin. Od lutego 2023 godzi pracę naukową z funkcją zastępcy dyrektora ds. naukowych Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie.  

 

Gratulujemy nowym profesorom zaszczytnego tytułu oraz życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu nauki i inspiracji kolejnych pokoleń studentów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. 

 

Iwona Cieślik

Rzeczniczka prasowa UPP

WYDZIAŁY