Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wizyta w Jilin Academy of Agricultural Sciences w Chinach | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wizyta w Jilin Academy of Agricultural Sciences w Chinach

Delegacja z Katedry Warzywnictwa UPP reprezentowana przez kierownika Katedry prof. UPP dr. hab. Włodzimierza Krzesińskiego i dr inż. Tomasza Spiżewskiego odwiedziła w dniach 22-29. października 2023 r. prowincję Jilin w Chinach. Wizyta odbyła się na zaproszenie Jilin Academy of Agricultural Sciences (JAAS) w Changchun.

Prowincja Jilin położona w północno-wschodniej części Chin, przy granicy z Koreą Północną, jest jedną z dwóch prowincji o największej produkcji rolnej w Chinach. JAAS jest publiczną  instytucją, z ponad stuletnią historią, zajmującą się badaniami naukowymi w dziedzinie rolnictwa, zatrudniającą ponad 1100 pracowników, z czego około 400 z tytułem profesora. Badania prowadzone są w 18 instytutach badawczych i obejmują szeroko pojęte zagadnienia dotyczące zarówno produkcji zwierzęcej, jak i roślinnej. Najważniejszymi roślinami, na których prowadzi się prace badawcze, są kukurydza, ryż i soja. Badania w JAAS koncentrują się na tworzeniu nowych odmian, zapewniających coraz większy plon jak najlepszej jakości oraz opracowywaniu nowych technologii produkcji tak aby, zgodnie z wytycznymi władz, Chiny stały się krajem samowystarczalnym żywnościowo.

Podczas wizyty delegacji UPP w Changchun odbyła się konferencja z udziałem władz JAAS, na której prof. UPP Włodzimierz Krzesiński przedstawił możliwości wykorzystania nowoczesnej aparatury w analizie procesów fizjologicznych roślin w celu przyspieszenia badań aplikacyjnych, czym strona chińska była bardzo zainteresowana. Odbyły się również wizyty studyjne i spotkania robocze w instytutach, w których prowadzi się badania z wykorzystaniem roślin ogrodniczych tj. szparagi, pomidory, ziemniaki oraz rośliny sadownicze i ozdobne. Dyskutowano i dzielono się doświadczeniami na temat modelowania wzrostu roślin warzywnych oraz technologii nawadniania i fertygacji. Podczas wszystkich spotkań obie strony wyrażały chęć dalszej współpracy naukowo-badawczej, która została zapoczątkowana w maju br., kiedy to prawie 3-miesięczny staż naukowy rozpoczęła w Katedrze Warzywnictwa dr Li Caihua. Następnie, pod koniec września br. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu odwiedziła kilkuosobowa delegacja z JAAS. W czasie tej wizyty prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, prof. dr hab. Piotr Goliński oraz wiceprezydent JAAS, prof. Zhongsheng Mu podpisali list intencyjny o współpracy UPP z JAAS.

Podczas krótkiego wyjazdu udało się wygospodarować jeden dzień na program turystyczny w Pekinie. Stworzyło to okazję między innymi, aby przespacerować się po zakazanym mieście czy też podziwiać uroki niebiańskiej świątyni. Podczas całego pobytu w Chinach delegacji towarzyszyła dr Li Caihua, dzięki jej pomocy mogliśmy się swobodnie poruszać i komunikować za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

prof. UPP dr hab. Włodzimierz Krzesiński, dr inż. Tomasz Spiżewski