Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zarys historii Wydziału Inżynierii Środowiska I Inżynierii Mechanicznej (Inżynieria Środowiska) w latach 1962–2020 | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Zarys historii Wydziału Inżynierii Środowiska I Inżynierii Mechanicznej (Inżynieria Środowiska) w latach 1962–2020

W nakładzie 200 egzemplarzy ukazał się zarys historii Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej w latach 1962–2020, w części dotyczącej inżynierii środowiska. Obecny dwudyscypliowy Wydział powstał w z dniem 1. września 2020 r., z połączenia Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej oraz Instytutu Inżynierii Biosystemów.

 

 

Tradycja studiów z szeroko rozumianej inżynierii środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu sięga jednak przełomu lat 50. ubiegłego wieku, gdy na Wydziale  Rolniczym ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej, utworzono specjalizację melioracyjną. Szczególnie ważny był rok 1962, gdy na posiedzeniu Rady Wydziału Rolniczego w dniu 6 marca, przy udziale rektora prof. Władysława Węgorka, podjęto uchwałę o uruchomieniu studiów melioracyjnych na Naszej Uczelni, zatwierdzoną następnie przez Senat Uczelni. W wyniku tych działań Minister Szkolnictwa Wyższego powołał Oddział Melioracji Wodnych przy Wydziale Rolniczym – począwszy od roku akademickiego 1962/1963. Funkcję organizatora oddziału powierzono doc. dr. Eugeniuszowi Matusiewiczowi, powołując go na stanowisko prodziekana wydziału. Od 1966 r. prodziekanem Wydziału Rolniczego do spraw Oddziału Melioracji Wodnych został doc. dr hab. inż. Jerzy Marcinek. Głównym zadaniem ówczesnej kadry było pozyskanie lokali i funduszy na rozwój powołanych katedr, opracowanie i modernizacja programów studiów, a także organizacja i przygotowanie oddziału do przekształcenia w samodzielny wydział, co nastąpiło w 1970 r. Pierwszym dziekanem nowego Wydziału Melioracji Wodnych został doc. dr hab. inż. Jerzy Marcinek. W opracowaniu przypomniano chronologicznie najważniejsze wydarzenia w jego rozwoju.

 

Warto też wspomnieć, że od utworzenia Oddziału Melioracji Wodnych w latach 1962 - 2020 r. wypromowano niemal 3200 absolwentów studiów inżynierskich i ponad 2600 absolwentów studiów magisterskich. Wielu z nich zajmowało lub zajmuje eksponowane stanowiska w firmach budowlanych, inżynieryjnych, wodociągowo-kanalizacyjnych, melioracyjnych, biurach projektowych i przedsiębiorstwach eksploatacyjnych oraz instytucjach rządowych i samorządowych. Od chwili uzyskania uprawnień do 30. września 2019 r., Rada Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UPP nadała 40 stopni doktora habilitowanego i 95 stopni doktora nauk rolniczych, pracownikom Wydziału i innych uczelni. W całej historii Wydziału, dwudziestu ośmiu jego pracowników uzyskało zaszczytny tytuł profesora.

 

Obecnie, po połączeniu jednostek, rozpoczął się kolejny rozdział w jego historii, w nowej strukturze organizacyjnej. Po połączeniu na Wydziale obecnie prowadzone są studia na kierunkach: inżynieria środowiska; gospodarka przestrzenna; inżynieria hydrotechniczna; inżynieria ochrony klimatu; ekoenergetyka; inżynieria rolnicza; informatyka i inżynieria danych, geoinformation science and spatial management oraz environmental engineering and protection, a badania prowadzone w dyscyplinach naukowych inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz inżynieria mechaniczna.

 

W publikacji zawarto też informacje o konkursie na najlepszą pracę magisterską na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w zakresie inżynierii środowiska, pod patronatem Profesora Zbigniewa Młynarka, którego w ubiegłym roku miała miejsce już trzecia edycja.

 

Autorem opracowania jest prof. UPP dr hab. inż. Jerzy Bykowski (absolwent Wydziału Melioracji Wodnych rocznik 1981) z Katedry Melioracji, Kształtowania Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, a druk na wysokim poziomie edytorski, wraz ze zdjęciami starych obiektów Wydziału wykonano w Zakładzie Graficznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pierwsze egzemplarze opracowania, jako swego rodzaju pamiątkę i lekcję historii, rozdano absolwentom studiów inżynierskich (rocznik 2020-2024) Wydziału, podczas uroczystości absolutoryjnej, która odbyła się 10. lutego 2024 r. w Auli Biocentrum UPP.

 

prof. UPP dr hab. inż. Jerzy Bykowski

 

 

 

WYDZIAŁY