Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Ochrona migracji traszek zwyczajnych i grzebieniastych | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Ochrona migracji traszek zwyczajnych i grzebieniastych

W związku z panującymi warunkami tegoroczna migracja traszek zwyczajnych i grzebieniastych w naszym regionie trwa praktycznie nieprzerwanie od 5 lutego. Osiągnęła ona różną intensywność w zależności od lokalnych uwarunkowań, przy czym aktywność płazów szczególnie nasila się tuż po zmroku, podczas dni z opadem atmosferycznym i temperaturą powyżej kilku stopni Celsjusza. 

 

 

Obecnie część zwierząt przebywa już w wodzie, której temperatura jest niezwykle ciepła jak na tę porę roku (nawet powyżej 7 stopni), natomiast   traszka inne stopniowo zbliżają się do zbiorników wodnych, wykorzystując kryjówki w ciągu dnia, takie jak nory, szczeliny, martwe drewno, dziuple i podstawy drzew itp. 

 

Warto podkreślić, że wszystkie płazy i gady oraz ich siedliska są objęte w naszym kraju ochroną na mocy ustawy o ochronie przyrody. 

W związku z powyższym, apelujemy do społeczności lokalnej o podjęcie odpowiednich działań mających na celu ochronę tych istot. Prosimy o: 

  • Unikanie prac konserwacyjnych/porządkowych w obrębie zbiorników wodnych stanowiących siedliska rozrodcze płazów do jesieni. 

  • Ograniczenie grabienie liści w strefie do 200 metrów od zbiorników wodnych - zarówno ręcznego, jak i mechanicznego. Unikanie usuwania drewna, wycinek zakrzaczeń, pielęgnacji kwietników i rabat, oraz prac związanych z wykopami. 

  • Ograniczenie wjazdu pojazdów w strefie "zielonej", przynajmniej do 200 metrów od zbiorników wodnych, zwłaszcza po opadach deszczu i po zmroku. 

  • Podejmowanie działań interwencyjnych (np. w wyniku awarii) pod nadzorem przyrodniczym, mając na celu uniknięcie strat w gatunkach chronionych i ich siedlisk. 

  • Zwracanie uwagi na miejsca udokumentowane obecnością płazów. Wspierajmy inicjatywę #PatrzPodNogii, aby utrwalić obecność płazów w określonych miejscach. 

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego filmiku, przedstawiającego tegoroczną migrację na obszarze użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie", dostępnego pod linkiem https://youtu.be/cEsDfqC_9B8 

 

Traszki, można spotkać w wielu miejscach w Polsce – zasiedlają drobne zbiorniki wodne w terenach zurbanizowanych, wiejskich, jak i obszarach o bardziej naturalnym charakterze. Jednak jest ich coraz mniej, a nawet jeśli licznie występują często umykają, naszej uwadze. Pamiętajmy o odpowiedzialnym podejściu do otaczającej nas przyrody, aby wspólnie chronić nasze unikalne gatunki płazów i ich siedliska. #PatrzPodNogii 

 

Materiały zdjęciowe i filmowe do wykorzystania: 

https://drive.google.com/drive/folders/1PHwq8erpoPRiIdFz6S6g1hS0QXMr0XFl?usp=drive_link 

 

Iwona Cieślik

Rzeczniczka prasowa UPP

 

traszka

WYDZIAŁY