UPP wraz z influencerami o ujarzmianiu bestii

W czasach kryzysu gospodarczego, gwałtownych zmian klimatycznych i dużych niepokojów geopolitycznych, jeszcze ważniejsze niż dotychczas jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Farmy wiatrowe, fotowoltaiczne, pozyskiwanie energii z siły wody to przykłady najbardziej znane, ale też coraz częściej mówi się o energii wodorowej czy niesamowitym potencjale biogazowni. Aby popularyzować tę istotną dla naszej przyszłości wiedzę, Dział Marketingu i Komunikacji UPP nawiązał współpracę z twórcami youtubowego cyklu „Historia bez cenzury”. Zobaczcie jak wyglądało ujarzmianie bestii!

„Chodzi o pokazanie historii energetyki zarówno na świecie, jak i w Polsce. Zależało nam nie na nudnych datach, ale na dotarciu do wielu  prowadzący kanał Historia Bez Cenzury  ciekawostek, które pokażą jak wyglądało odkrywanie prądu i jego właściwości oraz jak udało się go „ujarzmić”, byśmy dziś mogli z niego korzystać” – mówi Katarzyna Lesińska, inicjatorka i kierowniczka projektu. „Odbiorcy filmu poznają też pierwsze próby wykorzystania paliw alternatywnych i poznają nad jakimi innowacjami w tym zakresie pracują naukowcy z UPP”.

Wybór platformy i internetowych twórców nie był przypadkowy. Już w 2017 roku odbiorcy YouTube oglądali miliard godzin filmów dziennie. Każdego miesiąca strona serwisu jest odwiedzana przez 2 miliardy zalogowanych użytkowników. Z kolei sam cykl „Historia bez cenzury” podbił serca Internautów, zyskując blisko 1,7 mln subskrybentów i generując ogromne ilości wyświetleń. Nic dziwnego, charyzmatyczny prowadzący, wsparty fachowym zespołem składającym się z: operatora (który jest również pomysłodawcą i producentem programu), researchera, montażystki i kierowniczki produkcji od 10 lat uczy historii w niestandardowy sposób. „Edukacja na YT jest dla nas łatwa o tyle, że bardzo lubimy robić nasze odcinki” – cieszą się autorzy cyklu. „Dobrze się bawimy, natomiast to nie znaczy, że podchodzimy do tych kwestii beztrosko. Najważniejsza jest sprawdzona wiedza i trzymanie się takiej formy przekazu, żeby nawet skomplikowane treści przekazać w angażujący sposób. Również te kwestie - jak sądzimy - najmocniej doceniają nasi widzowie. Jesteśmy też świadomi, że nasze odcinki, docierając do milionów ludzi, pomagają lepiej zrozumieć pewne ponadczasowe zagadnienia, których obraz często bywa zniekształcany przez stereotypy czy propagandę. Nie inaczej jest z odnawialnymi źródłami energii, więc ekstra, że przyszło nam tu połączyć siły z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu”.

Projekt nie miałby szansy powstać, gdyby nie finansowe wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach Programu Priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”. „Jako instytucja od wielu lat wspierająca i inicjująca różne działania i projekty ekologiczne jesteśmy głęboko przekonani, że warunkiem koniecznym do trwałej poprawy stanu środowiska jest pogłębianie świadomości ekologicznej mieszkańców, zwłaszcza najmłodszych” – wyjaśnia Jolanta Ratajczak, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Poznaniu. „Konsekwentnie wspieramy inicjatywy zmierzające do pogłębiania świadomości ekologicznej mieszkańców naszego województwa. Obserwujemy najnowsze trendy i stawiamy na edukację w tym zakresie. Skutecznie promujemy wiedzę na temat czystej i zielonej energii odnawialnej, jako energii przyszłości gwarantującej harmonijne współistnienie ludzi i środowiska naturalnego” – dodaje. „W ramach naboru z zakresu edukacji ekologicznej w 2023 r. przeznaczyliśmy niemal 12 mln zł ze środków własnych oraz kwotę 5,2 mln zł, wspólnie NFOŚiGW, na realizację Regionalnego Programu Edukacji Ekologicznej. W bieżącym roku alokacja środków własnych Funduszu na przedsięwzięcia edukacyjne wynosi 12 mln zł”.

Materiał powstał przy merytorycznym wsparciu Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP. Współpraca: Grażyna Adamczyk, kierowniczka Działu Marketingu i Komunikacji UPP.

Link do kanału: https://www.youtube.com/@HistoriaBezCenzuryMB

Odcinek jest dostępny od 21 marca br., godz. 15:00

Przedsięwzięcie pt. „Budowanie świadomości społeczeństwa na temat energii, jej odnawialnych źródeł i ich wpływu na środowisko poprzez popularyzację wiedzy i edukację #GREENPOWER4FUTURE” dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji, w kwocie 39 744 zł zł”.